Članovi Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i Centra za zaštitu sova Srbije, kao i dobrovoljci, od 15. decembra do 15. januara prebrojavaće uz pomoć građana sove utine u njihovim boravištima širom Srbije.
Do sad se procenjuje da se u Srbiji gnezdi između 19.000 i 28.000 parova sova utina, a u Vojvodini između 9.700 i 14.200. To ovu sovu srednje veličine čini najčešćom i najbrojnijom noćnom grabljivicom u Srbiji. Najveće zimovalište utina nalazi se u Kikindi gde svake godine zimuje i preko 700 jedinki ove vrste, što predstavlja svetski rekord, o čemu su izveštavali i veliki svetski mediji boraveći u Kikindi, poput Vol strit žurnala i Bi-Bi-Sija
Zbog osobenog okupljanja u zimska jata, utina je lako dostupna za proučavanje, ali i izuzetno ranjiva. Mnoga zimska jata nalaze se u selima i gradovima gde su uglavnom nezaštićena i često prepuštena na milost i nemilost ljudi koji ih uznemiravaju, rasteruju i seku stabla na kojima borave sove, ukazuju udruženja.
Cilj istraživanja tokom predstojeće zime jeste da se radi njihove zaštite utvrdi gde sove borave, koliko ih je i šta ih ugrožava.
Sujeverje i neznanje smatraju se najčešćim razlogom ugrožavanja populacija mnogih životinjskih vrsta. Ako po strani ostavimo neznanje zbog kojeg stradaju brojni predatori, koji su veoma bitni u lancu ishrane i ekološkoj ravnoteži, onda su zbog sujeverja najčešće na tapetu sove. Zbog toga što su noćne ptice i specifičnog oglašavanja, hukanja, kod nekih vrsta i prodornog „vrištanja“, ove ptice se po narodnom verovanju vezuju za smrt, odnosno kao ptice zloslutnice koje najavljuju umiranje, zbog čega su proganjane na razne načine od teranja i uznemiravanja do pucanja vatrenim oružjem i trovanja.
Ipak, njihova korist za ljude i poljiprivredu od neprocenjivog je značaja.
“Želimo i da građane upoznamo s korisnošću sova koje neškodljivo i efikasno regulišu brojnost glodara štedeći nam velika materijalna sredstva koja bismo izdvajali za kupovinu i primenu pesticida”, rekao je Milan Ružić iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i pozvao građane da pomognu terensko istraživanje ili ako znaju mesta gde se okupljaju sove.
Utina ili mala ušara jedna je od deset vrsta sova, koliko ih živi u Srbiji. Sa dolaskom hladnih dana utine se grupišu (uglavnom) u parkovima gde provode zimu. Dan provode odmarajući se u krošnjama četinara, dok su noću aktivne i love. U pitanju je sova srednje veličine (dužina 35 cm, raspon krila 100 cm) sa izraženim uškama na glavi, zbog čega je i dobila ime.
Glavna hrana utina su miševi, voluharice, pacovi i drugi mali sisari. Tokom noći, svaka utina pojede prosečno tri glodara. Procenjuje se da u celoj Vojvodini utine tokom zime pojedu oko 15 miliona glodara, koji bi pojeli ili zagadili hranu u vrednosti od nekoliko desetina miliona dinara! Ne treba zaboraviti da na ovaj način utine sprečavaju i širenje mnogih zaraznih bolesti koje prenose glodari.
Utine su u Srbiji strogo zaštićena vrsta na osnovu Zakona o zaštiti prirode – zabranjeno je uznemiravati ih, hvatati i ubijati. Zakon je propisao i zaštitu lokacija i stabala na kojima borave sove.
Opanak, Kurir, Južni Banat