Monday, April 14, 2025
NaslovnaPravoslavljeZABREGE NA KARTI IMA, ALI JE NA ZEMLJI NEMA: Meštani ovog mesta...

ZABREGE NA KARTI IMA, ALI JE NA ZEMLJI NEMA: Meštani ovog mesta već godinama sami čuvaju svetinje srpske Svete gore, ali…

Ostaci pet manastira i pet crkava sagrađenih u 14. i 15. veku sagrađeni su u Zabregi na malim proširenjima uskog kanjona.

Njih su, bežeći pred Osmanlijama, sagradili monasi Sinaja i Atosa.
selo-zabrega-kod-paracina-76

Kaluđeri sinaita bili su posvećeni tihovanju i prepisivanju knjiga. Od spoljašnjih uticaja i Turaka štitila ih je moćna tvrđava Petrus, gde je nekada bilo sedište petruškog vojvode Crepa Vukoslavića.

On je 1381. godine slomio tursku vojsku, knez Lazar ga je u svojim poveljama nazivao bratom, a smatra se da su poginuli zajedno u boju na Kososvu.

Danas usponenu na ove događaje iz daleke prošlosti čuvaju žitelji Zabrege, malog mesta pod obroncima Kučajskih planina, nedaleko od Paraćina.
preuzmi

Skriveno selo je ušlo u legendu u Velikom ratu, kad austrougarski vojnici nisu uspeli da ga nađu pa su raportirali štabu: „Zabrege na karti ima, a na zemlji je nema“. Meštani kažu da bi selo bilo kraj sveta da nema Društva za negovanje tradicije, kulturu i umetnost „Petrus“, koje je uz pomoć skromnih sredstava i truda Zabrežana uspelo da očisti Stazu petruških monaha i organizuje umetničke kolonije i smotre narodnog stvaralaštva.

Osnivače „Petrusa“ Dragana i Vladana Vučkovića najviše brine da li će i u budućnosti imati šta da pokažu iz ovog kraja.

„Institucije zadužene za zaštitu baštine ne haju za naša upozorenja i molbe“, kaže Vladan Vučković.

021-1
„Ne samo što neke crkve i manastiri nikad nisu istraživani, već i one koje su otkrivene, a nezaštićene, pa ih uništavaju kiše i snegovi.

U Zavodu za zaštitu spomenika kulture kažu da nemaju para, pa su Zabrežani predložili da petruške svetinje sami stave pod krov. Iz Zavoda su upozorili da će u tom slučaju podneti krivične prijave protiv nas zbog uništavanja spomenika kulture.“


Zabrežani se vajkaju da su njihove svetinje ni na nebu ni na zemlji: zakonom zaštićene od onih koji bi da ih sačuvaju, ali ne i od vlage koja ih razara.

Vekovima čuvana sećanja na petruške svetinje potvrdili su i retki naučnici koji su dolazili do ovih manastira.

petrusa-2016-07-800

Još od srednjeg veka kod ostataka manastira Petruše, posvećenog Ognjenoj Mariji održava se tradicija saborovanja.
„Petrušu nazivaju i „malim Hilandarom“ zbog njene arhitekture specifične za Atos“, kaže Vučković.

Prvo sigurno svedočanstvo je povelja cara Dušana koji poklanja „Petrušku pustinju“ na upravu vlastelinu Vukoslavu i njegovim sinovima Držmanu i Crepu, koga docnije Knez Lazar imenuje za vojvodu. Vukoslavići su od nesigurne krajiške oblasti stvorili bezbedan prostor gde su utočište našli monasi sinaiti koji obnavljaju i grade manastire i isposnice.

021


„Srednjovekovni grad prekopavaju divlji arheolozi, a i ono malo obavljenih pravih istraživanja napravilo je mnogo štete, jer otkriveni zidovi nisu konzervirani i ruše se“, kaže Vučković.

„Najveća šteta što malo Srba zna za grad vojskovođe Crepa koji je na Božić 1381. kod Dubravice porazio Turke u njihovom prvom pohodu na Srbiju posle Maričke bitke.“

002
Najveći deo sinaitskih naseobina formiran je u bezbednoj klisuri uzvodno od tvrđave, kojoj je najbliži Manastir Jovana Glavoseka, kako narod naziva Svetog Jovana Preteču. Utemeljen je još u doba ranog hrišćanstva, a od njegove crkve raškog stila danas su ostali samo zidovi pocrneli od čađi bezbrojnih sveća koje vekovima pale vernici.

RELATED ARTICLES

POSTAVI ODGOVOR

molimo unesite svoj komentar!
ovdje unesite svoje ime

Most Popular

Recent Comments