U Srbiji je već nekoliko godina unazad zastupljen trend preplanule kože, nevezano za to koje je godišnje doba. Kako bi održali željeni ten, mnogi pod lampe solarijuma odlaze bar jednom nedeljno tokom cele godine. Ima i onih koji baš u ovom periodu, negde početkom maja, krenu da svoj svetli ten pripreme za letnju sezonu.
Međutim, mnogi od njih nisu svesni, ili bar sebi ne žele da priznaju, kakvom se riziku prepuštaju svakim novim sunčanjem u solarijumu.
Istraživanja sprovedena u četiri srednje škole u Srbiji pokazala su da je 38 odsto srednjoškolaca bar jedanput bilo u solarijumu, a da su neki od njih počeli tamo da odlaze sa 13 godina.
“Oko osam odsto srednjoškolaca kaže da je više od 30 puta bilo u solarijumu, što je ogromna količina zračenja“, istakao je zamenik predsednika Udruženja dermatovenerologa Srbije Dušan Škiljević.
On je takođe upozorio da je nastanak melanoma kod mladih od 18. do 29. godine upravo posledica UV zračenja u solarijumu.
Godišnje u Srbiji od melanoma oboli više od 500 ljudi, a njih 200 u trenutku postavljanja dijagnoze već ima metastaze.
Zdravstvo u Srbiji ovome želi da stane na put time što će zabraniti solarijum za mlađe od 18 godina. Ostali će ga i dalje koristiti na sopstvenu odgovornost i rizik po zdravlje.
Ministarstva zdravlja izjavilo je da bi novi pravilnik o upotrebi solarijuma trebalo da stupi na snagu do kraja 2017. godine, odn. da do Nove godine solarijum bude zabranjen maloletnim licima u Srbiji.
U mnogim evropskim i svetskim zemljama kao što su Australija i Brazil, Svetska zdravstvena organizacija zabranila je upotrebu solarijuma jer se on svrstava u prvu grupu kancerogena.