Vršac je jedan od najstarijih banatskih gradova. Ovaj grad ima bogatu istoriju i tradiciju, optočen lepotom raznovrsne prirode, osmišljen delima umetničke vrednosti i svim onim što čini smisao svakodnevnice, života i življenja.
Ono što još Vršac čini zanimljivim jeste da u tom gradu preko 200 dana u godini duvaju vetrovi.
Ponekad se desi da košava u ovom gradu duva 120 km na čas, pa zna da nosi i krovove, polomi oluke i počupa drveće.
Mnoge nezgode je košava nanela ovom gradu. Na Vršačkim planinama ona je uspela da sruši i repetitor RTS-a, koji čak ni NATO bombarderi nisu uspeli da obore.
Vršac je, zahvaljujući tome što je okružen Vršačkim planinama, a uz stalne vetrove, nekada bio prestižna vazdušna banja.
Čak je i kraljica Marija Karađorđević na Vršačkim planinama imala svoje odmaralište, koje je danas pretvoreno u dečiji centar Crvenog krsta.
Iako u Vršcu ima mnogo vozila i saobraćaj funkcioniše normalno, zahvaljujući vetrovima, vazdušnog zagađenja nema.
Zahvaljujući vetrovima Vršac je postao i svetski vazduhoplovni centar. Nakon Drugog svetskog rata, Vršac je i zvanično postao jedrilički centar Ratnog vazduhoplovstva.
Svetsko prvenstvo u jedriličarstvu u Vršcu je održano 1972. godine.
Vršac je i grad sa najvećim brojem mostova u Srbiji. Čak 17, iako nema nijednu reku! Više o tome pročitajte u našem tekstu: SRPSKI GRAD SA ČAK 17 MOSTOVA: Nema nijednu reku, a može se pohvaliti mostovima starim i do dva veka!