U blizini današnjeg sela Kostol kod Kladova, gde Dunav protiče kroz Đerdapsku klisuru, nalazio se Trajanov most. Spajao je Gornju Meziju i Dakiju (današnju Srbiju i Rumuniju), dve provincije Rimskog carstva.
Izgrađen je po naredbi rimskog cara Marka Ulpije Nerva Trajanad, a svečano otvoren 105. godine tokom Drugog pohoda rimskog cara Trajana na Dačane. Čak 1000 godina važio je za najduži most koji je ikad igde u svetu bio izgrađen. Upoznajte njegovu neverovatnu istoriju.
Rimski car Trajan početkom drugog veka naredio je da se izgradi put kroz Đerdapsku klisuru i most do tada neviđenih razmera. Glavni Trajanov cilj bio je da premosti Dunav i svoje trupe prebaci na levu obalu reke, koju su kontrolisali Dačani. Podatke o mostu, njegovom izgledu i gradnji zapisali su sam arhitekta i istoričari Dion Kasije i Polibije, kao i pesnik iz Vizantije Ceces. Izgled mu je uklesan mnogo godina kasnije na Trajanovom stubu u Rimu.
Dužina mosta iznosila je 1.097,5 metara, širina oko 800 m. Projektovao ga je najveći arhitekta toga doba – Apolodor iz Damaska – zbog čega spada u red najznačajnih dela rimskog građevinarstva. Gradnja je trajala samo od 103 – 105. godine.
Nakon izgradnje Trajan je naredio da se u stenu iznad puta ukleše natpis:
“Imperator Cezar, božanskog Nerve sin, Nerva Trajan Avgustus Germanik, vrhovni sveštenik, zastupnik naroda po četvrti put, otac domovine, konzul po četvrti put, savladavši planinsko i dunavsko stenje, sagradio je ovaj put.”
Most je porušen po naređenju cara Aurelijana (270-275) kad su Rimljani pod navalom varvarskih plemena morali da napuste tadašnju provinciju Dakiju. Drugi izvori govore da je porušen 20 godina nakon izgrdanje po naređenju cara Hadrijana (117-138) što je manje verovatno jer su Rimljani još vladali Dakijom, a neki, opet, veruju da se raspao mnogo kasnije, pod uticajem vode.
POGLEDAJTE MAGIČNU I ČUDESNU REKONSTRUKCIJU TRAJANOVOG MOSTA!
Ostaci prvih stubova na obe strane, tj. 12 koliko ih je sačuvano, i danas se mogu videti na obalama Dunava. Ostale stubove odnela je voda, a dva stuba 1906. godine Međunarodna komisija za Dunav odlučila je da uništi jer su ometali navigaciju. Svakako, ovih 12 ostaju da svedoče o monumentalnom čudu kakvo je u Srbiji postojalo pre više od 900 godina.
Pogledajte ovu čudesnu rekonstrukciju Trajanovog mosta
Izvor: Newsweek