Срђан Јосимов, некадашњи медицински техничар Дома здравља на Звездари, након отказа и одласка на рад у Хамбург, а потом у Франкфурт, револтирано говори о заради и третирању здравственог радника у Србији и у Немачкој.
Осим шест пута веће плате, српске лекаре и медицинско особље у Немачкој дочекују и радна места на којима имају довољно потрошног материјала за рад, поштовање колега и пацијената, добро плаћени празници и прековремени рад, што су све разлози због којих нико ко једном оде више не жели да се врати у Србију, каже за Курир Срђан Јосимов, медицински техничар из Београда.
Јосимов је у августу прошле године Дом здравља на Звездари заменио послом у Хамбургу.
– Не пада ми на памет да се враћам у Србију. Тамо сам ринтао за плату од 30.000 динара, а кад сам дошао у Хамбург, добио сам плату 1.300 евра нето. Пре месец и по дана сам се преселио у Франкфурт, где у једној приватној фирми радим на нези болесника у кући и без прековременог рада зарађујем између 1.500 и 1.600 евра месечно. Овде не може да се деси да вам неко каже „Ало, ти“ или „Еј, бре“, нити медицинско особље може да увреди пацијента. На почетку ми је било непријатно кад ми пацијент захвали за нешто што ми је била дужност да урадим, јер за 10 година рада у Србији скоро да нисам чуо хвала – прича Јосимов.
Услови су, тамо и овде, како потврђује, неупоредиви:
– Овде сам схватио да све зависи од државе, пошто је човек свуда исти, само је питање да ли може или не може да ради неке ствари. Овде је боља и хигијена, имамо довољно рукавица, маски, газа, завоја, а кад су пацијенти инфективни, користимо једнократне кецеље да се не бисмо заразили. Зато ће се у Немачкој у болницама ускоро говорити српски колико нас има – истиче Јосимов.
Kurir