НЕ насиљу, ДА другарству: У Кикинди одржана трибина о вршњачком насиљу

Стручне сараднице сајта Yumama јуче су разговарале са ученицима средњих школа из Кикинде о проблемима вршњачког насиља.У организацији портала Yumama и Удружења грађана ‘Амикус’, а уз подршку града Кикинде, јуче је одржана трибина ‘Не насиљу, да другарству.’

Зашто је важно да причамо о вршњачком насиљу? Какве могу бити последице? На који начин закон кажњава малолетне извршиоце? Шта би ми одрасли требало да радимо? На ова питања одговоре су дале стручне сараднице портала Yumama – психолог Ивана Ђурић и правница Бојана Богојевић, учеснице трибине која је јуче одржана у Центру за стручно усавршавање у Кикинди.

“Само заједничким снагама сви ми – родитељи, наставници, деца, можемо се изборити са овим савременим проблемом који је присутан не само код нас, већ и у осталим земљама света”, истакла је на данашњој трибини Наташа Ђорђевић Мисић, уредница портала Yumama, и додала да млади често нису ни свесни шта све представља само насиље, и како се могу изборити са њим, било да су жртве, извршиоци или посматрачи.

Ученици средњих школа присуствовали су трибини и добили прилику да науче како да препознају вршњачко насиље, све његове облике, на који начин да реагују уколико до њега дође, без обзира на то да ли су учесници или посматрачи.Како би се проширила свест друштва о вршњачком насиљу, врло је важно говорити о конкретним проблемима са којима се деца сусрећу. “Иако је већини људи прва асоцијација физичко насиље, вршњачко насиље је значајно шири феномен. Оно обухвата читав спектар понашања, било физичких било вербалних, која за последицу имају повреду или потенцијалну повреду детета, његовог развоја и достојанства”, рекла је Ивана Ђурић, дипломирани психолог и стручна сарадница портала Yumama.

Фото: Yumama

Правница Бојана Богојевић говорила је са стране закона и истакла: “Према малолетним учиниоцима кривичног дела могу изрећи: васпитни налози, васпитне мере, казна малолетничког затвора и мере безбедности предвиђене Кривичним закоником, осим забране вршења позива, делатности или дужности.”

Последице вршњачког насиља могу бити кобне по децу и њихов психички, али и физички развој. “Одређен број деце, поред актуелне трауме током насиља, има одложене реакције у смислу негативних емоција, повлачења из социјалне средине, безвољности, избегавања дружења, избегавања одласка у школу, смањења школског успеха, тешкоћа у учењу, појачане раздражљивости, појачане агресивности, депресивности, ноћног мокрења, па и суицидалних идеја а у неким случајевима и реализацие таквих идеја”, упозорила је психолог.

Сваки осми ученик трпи неку врсту вршњачког насиља, стога је правница упутила врло важне речи свим присутним ученицима: “Ако вам затворе прва врата на која се обратите, не одустајте. Право да вас неко заштити од вршњачког насиља не сме нико да вам одузме.”

Након предавања које су одржале стручне сараднице портала Yumama, уследио је панел на ком су, заједно са уредницом Наташом Ђорђевић Мисић, детаљније разрадиле најважније теме и дале одговоре на питања ученика.

Фото: Yumama

Свидело нам се предавање, говорнице су нам све време држале пажњу. Сазнали смо неке нове ствари, које ће нам сигурно значити у будућности. Добили смо подстрек да се обратимо некоме уколико приметимо било какав вид насиља”, рекле су ученице које су присуствовале јучерашњој трибини.

Придружите се тиму успешних: Објављен оглас за закуп локала на београдским пијацама

ЈКП “Београдске пијаце” са задовољством обавештава заинтересована физичка и правна...

Београдске пијаце: Објављен оглас за закуп тезги, расхладних витрина и боксева

ЈКП “Београдске пијаце” са задовољством обавештава заинтересоване произвођаче и предузетнике...

Пијаце радо посећују деца: Здраве навике и забава за најмлађе

Здрава исхрана утиче на правилан развој деце, али и...

Чудесна исцељења која су се догодила пред моштима Светог Василија

Сва чуда која се догађају у Острогу монаси брижљиво...