Краљевчанка Тамара Роговић ускоро ће постати уметница за коју ће чути читав свет. Не само због свог врсног талента, него и због година у којима је постигла оно што другима није пошло за руком.
Тамара је рођена у Краљеву 14. априла 1999. године. Слика од своје 7. године, а након бројних колективних излагања, са само 12 година имала је прву самосталну изложбу слика. Ова генијална Српкиња на факултет се уписала са само 14 година, онда када сва друга деца завршавају тек основно образовање. Тако је постала најмлађа студенткиња сликарства у Србији!
Од 17. године, Тамара живи у Паризу, где је била најмлађа студенткиња уметности. Била је и најмлађа девојчица из Србије која је излагала у Паризу. Тамара спада у светску групу изузетне, генијалне деце, Child prodigy, и носи то звање.
“Ја сам радио са великим сликаром Салвадором Далијем. Знам да је пред нама девојчица чије ће име, једног дана бити познато свуда у свету”, рекао је једном приликом ученик чувеног Салвадора Далија, сликар Франсоа Спиридон Митић.
Године 2016. осмислила је хуманитарни пројекат бесплатне школе сликања за децу “Таша арт скул”, у жељи да и друга деца остваре своје таленте и квалитете. Са 18 година, Тамара је подржала први “Кидс фешн вик” у Србији, приказујући део своје колекције уникатних, ручно осликаних хаљина за девојчице. Прошле године објављен је и њен први научни рад.
На основу својих радова, у 18. години, постала је студенткиња постдипломских мастер студија ликовних уметности, на водећем светском Универзитету у Единбургу. Тај успех је чини најмлађим постдипломцем у овој области у Уједињеном Краљевству и Србији, а вероватно и у свету.
Протеклог 26. априла ова чудесна деветнаестогодишњакиња излагала је и своје радове У Единбургу, у Уједињеном Краљевству у галерији “Ембаси”, заједно са својом групом постдипломаца Универзитета у Единбургу. Својом сликом која представља Мост слободе у Србији Тамара је дала и свој допринос бољем разумевању дешавања у Србији,у време када се на разне начине обележава почетак НАТО агресије.
“Поносна сам што својим радом могу обележити сећања на дешавања 1999. одине у Србији, у години мог рођења, и што могу међународној јавности редставити симболику радова мог савременог приступа”, рекла је Тамара за РТС. “Такође, посебно сам посносна што је ових дана у Единбургу изашао мој први есеј на тему колаборативног рада, индивидуализма и слободе у свету уметности, урађен у сарадњи са академском сликарком из Естоније Лисом Мудист, која такође похађа постдипломске студије у Единбургу.”
У фебруару ове године Тамара Роговић уприличила је и самосталну изложбу у Београду, у Кући краља Петра, на Сењаку. Изложба је носила назив “Слике из мог најранијег детињства у Србији”.
Опанак, РТС