Friday, May 9, 2025
NaslovnaZanimljivostiTajni simboli na našim ličnim kartama- svi ga nosimo, ali niko ne...

Tajni simboli na našim ličnim kartama- svi ga nosimo, ali niko ne zna šta predstavlja

Velika prašina podigla se oko jednog detalja, kada je 2008. godine obelodanjeno kako će izgledati nove lične karte građana Srbije.

Najviše polemike izazvao je kontroverzni lik žene sa bakljom u ruci na prednjoj strani lične karte, jer je podsećao na Kip slobode u Njujorku.

tajni simboli na lk 2

Objađšnjenje zvaničnika na primedbu građana da simbole uvoze, bilo je da na slici nije reč o Kipu slobode, već o skulpturi koja se nalazi na krovu zgrade Vlade Srbije u Nemanjinoj.

Međutim, sličnst ovih dveju figura nikako nije zanemarljiva, a ni slučajna, Da su zvaničnici malo približnije govorili o sličnosti ovih figura, morali bi razotkriti i to da su obe “masonski potpis”, piše Kurir.

tajni simboli na lk

Za skulpturu “Sloboda osvetljava svet”, poznatiju kao Kip slobode, zna se da su ga francuski masoni 1886. godine poklonili braći u novoj državi, inicijator postavljanja ove naše žene s bakljom, rad vajara Đorđa Jovanovića – nepoznato je. Ali njeno postojanje nije čudno…

Iste, 1926. godine, kad je počela i njena gradnja – prvobitno je bila namenjena Ministartvu finansija – u Palmotićevoj broj 2 otpočelo je zidanje Ministarstva pošta. Masonski simboli na njoj su brojni i nimalo skriveni. Vrh zgrade, u svoje vreme najviše u ovom delu grada, ukrašen je naizmeničnim trouglovima i viskovima, a cela ograda sastoji se od isprepletenih simbola šestara, viska i trougla. Ako se setimo da je 1926. godine u Beogradu bio održan kongres svih najvažnijih masonskih loža, onda ovo isticanje masonskih simbola na zgradama ministarstava finasija i pošta nimalo ne čudi…

Zgradu Palmotićevoj ulici projektovao je Momir Korunović, ali se njegovim još uspešnijim delom smatra zgrada Palate pošte broj 2 (dnas je to “Pošta broj 6”) kod Železničke stanice, čija je gradnja počela dve godine kasnije. U nemačkom bombardovanju 1941. i savezničkom 1944. godine, njena fasada je znatno oštećena, a nove vlasti posle rata nisu htele da je obnove, jer je su je smatrale “buržoaskom i kitnjastom”. Tako smo dobili ružnu i bezličnu zgradu koja traje do današnjih dana.

Zapisi i fotogrfije, međutim, svedoče da je i ova Korunovićeva palata u svoje vreme bila iskićena masonskim simbolima. Istoričari umetnosti danas tvrde da je Korunović “inspiraciju crpeo iz srpsko-vizantisjkog graditeljskog nasleđa” i da je “tragao za korenima nacionalnog graditeljskog stila”.

(Kurir)

RELATED ARTICLES

POSTAVI ODGOVOR

molimo unesite svoj komentar!
ovdje unesite svoje ime

Most Popular

Recent Comments