Убрзо након што је постао епископ у Мири, Свети Никола је пожелео да отпутује у далеку Палестину, да у њој обиђе сва света места и да се настани у пустињи како би тиховао и на тај начин боље сагледао путеве који нас присно повезују са Богом. Укрцавши се на лађу која је тек стигла из Египта, Свети Никола је почео да упозорава морнаре о несрећи која ће их на том путу затећи, а о којој они нису могли ни да слуте. Најавио им је буру и најезду демона. Свети Никола је видео да ће се ђаво попети на лађу и мачем пресећи конопце на катарци и ужад на крми. Упозорио је да ће нечастиви обузети цео брод својом демонском силом у намери да га заједно са посадом и путницима потопи.
И док је Никола изговарао своје упозорење, као на неки знак подигла се велика олуја, море је подивљало, а лађа се дивље љуљала на таласима. Уплашени путници и посада збила се око Николе и молила и преклињала Бога да их заштити од великог зла. Никола их је смиривао говорећи им да ће убрзо доћи до преокрета, што се заиста и догодило. Море је било укроћено и настао је мир. Људи су почели да се захваљују богу и Светом Николи због избављења од најцрње судбине.
Sveti Nikola zaštitnik moreplovaca
Међутим, ђаво се није предавао тако лако. Kада се један морнар попео на врх јарбола да поправи бродску опрему, оклизну се и пао без даха, начисто мртав. Тада је опет наступио Свети Никола, који је својом усрдном молитвом брзо повратио у живот младог морнара, а затим је њихова лађа наставила да плови по мирном мору ка свом циљу.
Од тога дана Свети Никола је постао заштитник морепловаца и сваке године на дан када се слави овај светац, све лађе, где год да се налазе, бацају своја сидра и до сутрадан мирују, одајући на тај начин пошту овом светитељу. А при сваком великом путовању или у бродолому и олуји, морепловци често позивају и моле се овом светитељу за помоћ.