Stepski badem, zaštićena vrsta Vojvodine i ukras Deliblatske peščare

0
2713

Stepski badem je, za razliku od istoimenog rođaka badema koji raste poput drveta, grmolika biljka divnih cvetova. Zove se još i divlja praskva (lat. Prunus tenella) i drvenasta je biljka iz familije ruža (Rosaceae).

Stepski badem je u istočnoj Srbiji od velikog značaja kao član vegetacije šibljaka, a na teritoriji Vojvodine je zaštićena vrsta – raste samo u Deliblatskoj peščari. Plod (koštunica) i seme (jezgro koštunice) se mogu koristiti u ishrani ljudi, a seme se može koristiti i za dobijanje ulja. Na stablo stepskog badema ponegde se kalemi badem. Od listova i plodova mogu se dobiti prirodne boje.

Stepski badem može da se uzgaja i kao ukrasni grm. Grane su uspravne, gole, sivo ili crvenkasto-smeđe boje. Listovi su linearno lancetasti, sa plitko testerastim obodom. Cvetovi su pojedinačni, sa kruničnim listićima crvene (retko bele) boje. Plod je koštunica, gusto dlakava, žućkaste boje.

Iako je njegovo prirodno stanište Deliblatska peščara u Banatu, odlično je prihvatio uslove koji vladaju u centru Beograda, u Botaničkoj bašti. Može da poraste u 1,5 metara u visinu.

POSTAVI ODGOVOR

molimo unesite svoj komentar!
ovdje unesite svoje ime