Šta pokloniti nekome kod koga idete na slavu? Ako mislite da ovo i nije dilema i da se “zna” šta se nosi na dar za krsnu slavu, zapravo ste u manjini. Pokloni iz godine u godinu postaju sve luksuzniji, ali i bizarniji. Tako se događaju situacije da žene iz slavljeničke kuće dobijaju veš, kozmetiku, escajg, domaćini čarape, košulje i patike, a i na decu se ne zaboravlja pa su tu luksuzne igračke i slične stvari.
Sve ovo godinama je daleko od onoga što slava treba da predstavlja. Evo šta su ljudi, koji su nekada išli u goste za slavu, poklanjali domaćinima –
Na dan slave u dom dolaze članovi porodice i prijatelji da sa domaćinom, u ljubavi i veselju, proslave sveca zaštitnika tog doma. Običaj kod Srba je da se na slavu ne zove.
Što se poklona tiče, u davna i skromnija vremena na poklon se nosilo ono što su gosti ručno izradili – kolači, testo, hleb, ali prikladno je bilo i vino, rakija, jabuke, brašno… Ukratko, nešto što oni koji idu u goste već imaju i što ih neće mnogo koštati. Kao prigodan poklon mogao je da prođe i neki ručni rad – vezeni stoljnjak, milje ili goblen, naročito ako dar dolazi od devojke stasale za udaju koja želi da se “pokaže”.
Prema ovim običajima, i danas bi mnogo prikladnije bilo domaćinu na poklon doneti…
… bocu pića ili šećer, kafu, ratluk i slične stvari. Suština je u skromnosti, i u tome da se darodavac ne baca u troškove, jer to nije ni potrebno. Ručni radovi, ili poklon koji napravite sami, takođe su i dalje popularni. Oni su znak da vam je stalo do onoga kome ih poklanjate, jer ste se oko poklona potrudili.
Kada ovih dana budete pripremali svoju slavu, ili išli kod nekoga u goste, ne zaboravite da ponesete ono najbitnije – dobro raspoloženje. Ono je nekada važnije od skupih poklona i na njemu vam nijedan domačin sigurno neće zameriti. Bićete svugde dobrodošao gost!
A šta vi najčešće poklanjate? Koje poklone smatrate najprikladnijim, a šta je za vas neprimeren poklon?