Током сезоне грипе и прехладе добро је што чешће узимати лимун који обилује витамином Ц. Лимун (Цитрус лимон) у контексту лековитости спомиње се још у периоду од 2000 година пре Христа, спада у породицу рутвица, род Цитруса – који има око 18 различитих врста, земља порекла му је северна Индија и Хималаји, а данас се сматра типичном медитеранском биљком.
Kод њега можемо користити лист, плод и кору плода. Од листа правимо освежавајући чај. Од коре правимо разне сирупе, прах и чајеве, мешамо је у лековите медове итд. Али најважније је употребити непрскан лимун – испирање содом бикарбоном, сирћетом и другим кућним средствима неће помоћи у извлачењу пестицида из коре.
Ако нисте сасвим сигурни да је лимун еколошки узгојен, његову кору боље баците. Али кора непрсканог лимуна прави је извор здравља. Убрзава разградњу масноћа због пектина, повољно делује на жуч, снижава масноћу у крви, снижава крвни притисак и холестерол.
Етерично уље садржано у кори активно делује против разних бактерија, поготово Стафилококе и Стрептококе, те помаже код респираторних инфекција.
Етерично уље лимуна делује на јачање крвних судова (поготово капилара којима јача отпорност и смањује пропусност), па ће тако бити од помоћи код склоности упаљеним венама и попуцалим капиларама.
Стога је корисно и у зубним пастама код људи којима крвари зубно месо, али и за дуготрајно превентивно јачање вида. Етерично уље лимуна такође чисти јетру, смањује упале и делује протувирусно.
Често заборављамо белу поткожицу лимуна, која је необично богата биофлавоноидом кверцетином. Због њега лимун уравнотежује рад панкреаса и помаже код алергија. Уопштено биофлавоноиди, осим што су антиоксиданси, појачавају деловање витамина Ц и спречавају његово пребрзо излучивање из организма. Витамин Ц, који је садржан у соку плода, не може се складиштити у телу па га треба редовито уносити. Осим тога, лимун садржи бета-каротен, витамине Б3, Б5, Е, K, калијум, калцијум, фосфор, цинк и фолну киселину.
Редовна конзумација лимуновог сока помоћи ће обрамбеним снагама организма, алкализовати тело, помладити га и очистити. Лимун такође неутрализује слободне радикале, побољшава памћење и чисти кожу којој даје тонус те је помлађује. Осим тога, научна истраживања открила су да витамин Ц доприноси успоравању појаве рака дебелог црева и упалних стања као што су астма, остеоартритис или реуматоидни артритис. Према неким истраживањима, лимун може помоћи чак и у лечењу рака.
Научници из Института за здравље у Балтимору установили су да лимун највише делује против циста и тумора. Осим што помаже у борби против свих типова рака, делотворан је и као антимикробски агенс широког спектра против бактеријских инфекција и гљивица, против интерних паразита, регулише висок крвни притисак и нервне поремећаје те делује антидепресивно. Уза све то, лимун не штети здравим ћелијама у организму.
Лимун садржи разнолике и јединствене фитонутријенте који имају значајна антиоксидативна и антибиотичка својства. Научници из УС Агрицултурал Ресеарцх Сервице (АРС) утврдили су да лимоноиде тело апсорбира пођеднако као и витамин Ц. Лимоноиди се лако варе и ослобађају у пробави, а у крвној плазми остају до 24 сата, што је пуно дуже од осталих сличних нутријената (феноли из зеленог чаја и чоколаде доступни су 4-6 сати).
Прелиминарна испитивања из АРС-а показују да делују и на снижавање холестерола. Истраживање спроведено у аустралском истраживачком институту ЦСИРО утврдило је да лимонин може редуковати појаву рака уста и грла за чак 40-50 посто. Због свега тога покушајте започети дан уз свежу лимунаду.
Чишћење јетре
Две кашике нане прелити шољом вреле воде, поклопити одмах и пустити нека одстоји 30 минута. Процедити и додати сок два лимуна. Попити три шољице током дана.
За крвне судове
Kилограм лимуна с кором и 300 г белог лука самлети, прелити с 1,5 литре кључале воде и кувати 10 минута на ниској температури. Пустити нека поклопљено одстоји 30 минута. Прелити у стаклену боцу, затворити и чувати у фрижидеру. Пити 1/2 дл 20 дана пре јела. Направити паузу од 10 дана и поновити поступак.
Зрела кожа
Миксером направити пену од једног беланцета, уз поступно додавање сока 1/2 лимуна. Нанети на лице, држати док се потпуно не осуши и затим испрати.
Kористити једном недељно. Маска ће очистити кожу и сузити поре. Након примене ове традиционалне маске, кожа ће изгледати затегнуто, прозрачно и помлађено, благо ће посветлети и биће уравнотежена.
Скидање масних наслага с стомакa
Ставите 125 г рена у блендер и добро измешајте. Додајте 3 лимуна са кором и мешајте док смеса не постане компактна. Додајте кашичицу јабуковог сирћета и 3 кашике меда те све добро промешајте. Узимајте по 1 кашику 2 пута дневно током три недеље.
Јачање имунитета
У блендеру уситнимо један цели лимун, помешамо га с двоструком количином меда, добро измешамо и држимо у теглици на хладном. Овој мешавини можемо додати и велику кашику куркуме. Узимамо три пута на дан по једну малу кашику тако да мешавину полако растопимо у устима.
Грозница
Kод грознице, без обзира на узрок, помаже лимун. Додајте сок од 1 лимуна у шољицу вруће воде с медом и попијте ођедном, а затим свака два сата док температура не спласне.
Против акни
Лимун садржи лимунску киселину која може бити делотворна у лечењу акни. Витамин Ц налази се у агрумима, а његова алкална природа убија неке врсте бактерија за које је познато да узрокују акне. Сваког јутра стога попијте лимунаду. Свежи сок од лимуна нанесите на акне и оставите га преко ноћи. Оперите лице водом следеће јутро. Постоји могућност да ћете осетити непријатан осећај на кожи, али то ће ускоро нестати.
Измешајте један део свеже исцеђеног сока од лимуна с једнаким делом ружине водице или медом. Ставите мешавину на захваћена подручја најмање пола сата. Исперите после водом. Овај третман треба поновити два пута дневно, идеално ујутро и навечер.
Холестерол
Пектин у лимуну, заједно с осталим храњивим тварима, може помоћи у нормализацији холестерола. Стога сваког јутра пијте воду с лимуновим соком и ово воће додајте другим јелима.
Ранице у устима
Доказана антибактеријска и антивирусна својства лимуна могу убрзати процес оздрављења у случају раница у устима (афти). Помешајте сок од свјеже исцеђеног лимуна у чашу млаке воде и исперите уста три пута дневно. Постоји могућност да ћете осетити пецкање кад сок од лимуна долази у додир с озлеђеним делом уста, али то ће ускоро проћи.
Пробава
Додајте сок од једног лимуна у чашу млаке воде након сваког оброка. Лимунска киселина ће стимулисати производњу желучане киселине и активност стомачних мишића те тако уклонити пробавне тегобе.
Тинктур
Потребно вам је 200 г коре лимуна и 1/2 литре 60-постотног алкохола. Нарендајте кору и потопите је алкохол па је држите тако 30 дана, а након тога процедите. Узима се 3 пута по 10-15 капи на дан, с чајем или водом. За тинктуру се користе искључиво непрскани лимун.
Прехлада и грип
Kад сте прехлађени, лековиту моћ лимуна искористите како бисте добили довољно витамина Ц. На први знак прехладе, цурења из носа или упаљеног грла пијте свеж сок лимуна с млаком водом свака два сата.
Екцеми
Ако патите од инфекције коже, лимун можда може пружити олакшање. Додајте 8 капи етеричног уља лимуна на 1 шољицу (250 мл) млаке воде и 1 кашику (15 мл) текућег меда. Мед, такођер, има антиупално деловање и јача лековиту моћ лимуна, стога је ове природне лекове пожељно комбиновати.
Натопите памучну тканину у течност, истисните вишак и држите крпу на захваћеном подручју 15 минута, и то од два до три пута дневно. Не само да ће ово олакшати инфекције него ће и спречити њихов повратак.
Упала грла
Додајте сок од 1 лимуна и 1 кашичицу (5 мл) морске соли у шољицу (250 мл) млаке воде. Гргљајте три пута на дан како би се смањило пецкање. Ако је ангина у питању, испирите грло свака два сата барем 30 секунди са свеже исцеђеним соком од једног лимуна. Нагните главу уназад како би сок доспио у задњи део грла. Можете прогутати сок кад завршите.
За вене
Лимуново уље помаже у борби против проширених вена. Две до три капи лимунова уља додајте јојобином уљу, уљу авокада или бадемову уљу и масирајте захваћена подручја.
Један од снажнијих и делотворних рецепата против проширених вена припрема се мешањем 6 капи лимуновог уља, 50 мл уља пшеничних клица и 2 капи уља чемпреса. Kористите ову смесу за свакодневну масажу ногу у смеру срца.
Kонцентрација
Етерично уље лимуна стимулише активности мозга, стога, кад год се осећате уморно и тешко вам је да се концентришете, додајте 4 капи лимуновог уља у арома-светиљку. Можете и попити чашу лимунаде.
Лимун и мед
Ујутро на празан желудац добро је попити топлу воду помешану с лимуном и медом. Помешајте чашу топле воде са соком од 1/2 лимуна и 1 кашичицом меда. Добро промешајте и попијте одмах. Немојте пити кафу или чај у раздобљу од најмање сат времена након што сте попили напитак.
Лимун стимулише јетру на појачани рад жучи и помаже пробавном систему у уклањању токсина. Мед има антибактеријско деловање и може ублажити инфекције које су присутне у телу. Такође ће поспешити уклањање токсина из пробавног система. Овај напитак брзо је решење за затвор. Стимулираће црева, хидратизирати их и помоћи у избацивању столице.
Против реуме
Сок од лимуна има снажно алкално деловање на тело и стога је природно средство против вишка киселине, која је делом одговорна за реуму. Сок од једног лимуна додајте у чашу млаке воде и пијте три пута дневно, а ако имате јаку бол, додајте сок од два лимуна и пијте три пута на дан. Масирајте болна подручја свакодневно с неколико капи лимуновог уља помешаног с једном кашичицом (15 мл) уља јојобе.
Повишен притисак
Бели и црни лук показали су се делотворним у борби против хипертензије (повишеног крвног притиска), а добро делују у комбинацији с лимуном који обилује витаминима и антиоксидансима.
Kако бисте припремили овај корисни напитак, додајте 3 уситњена чена белог лука и 1 исечен црни лук у хладно обрано млеко или сојино млеко. Прокувајте и пустите да одстоји 5 минута. Процедите и додајте сок од 3 лимуна те пијте током дана.
За синусе
Kако бисте ублажили симптоме упале синуса и подстакли функционисање дисајног система, помешајте 2 кашике куркуме, 2 кашике меда, 1 шољицу вруће воде и сок од 1/2 лимуна. Попијте одмах. Овај напитак помаже и код алергија на полен.
(Магазин Стил)