Sima Milutinović Sarajlija- tvorac “Srbijade”, srpske Ilijade i Odiseje: Epski spev “Srbijanka” sa 15 hiljada stihova govori o Prvom srpskom ustanku

0
5000

Posle propasti Prvog srpskog ustanka, Sima Milutinović Sarajlija dospeo je u Kišinjev, gde su živeli mnogi izbegli srpski ustanici. Ovde je okončao pisanje “Srbijanke“ i objavio je uz materijalnu pomoć Jovana Riznića, a na preporuku Srba iz Kišinjeva i Odese.

Rodom iz Sarajeva, Simeon Sima Milutinović Sarajlija (Sarajevo, 3. oktobar 1791 — Beograd, 30. decembar 1847) bio je srpski pesnik i učitelj Petra II Petrovića Njegoša. U društvu beogradskih književnih ljudi u početku druge polovine 19. veka Sima je bio pretpostavljan Ivanu Gunduliću, dok je Johan Volfgang Gete o njemu napisao dve stranice pohvala.

U istoriji srpske književnosti označen je kao preteča romantizma i Branka Radičevića, a inspirisao je i Njegoša na „visoke misaone uzlete i dramatsko prikazivanje istorijskih događaja“.

Najbolje i najveće njegovo delo je epski spev Serbijanka u kojoj opeva tek minule borbe za oslobođenje Srbije. Druga važnija dela su: Trojebratstvo i Trojesestarstvo, epske pesme; Dika crnogorska, drama iz istorije Crne Gore, tragedija Obilić, jedna zbirka lirskih pesama i dva istorijska spisa: Istorija Srbije, koja obuhvata samo vreme od 1813—1815, i Istorija Crne Gore od davnih do novijeg vremena.

Kao obožavalac grčke kulture i Homera, a uz to i odličan poznavalac narodne poezije, Milutinović je hteo da svojom Serbijankom napiše Ilijadu Prvog i Drugog srpskog ustanka. On je lično učestvovao u oba ustanka, poznavao skoro sve narodne vođe i kasnije u Besarabiji mnogo štošta beležio po kazivanju izbeglica, više hroničarski i bez neke logičke veze. Celu tu građu on je prelio u veliki niz epskih pesama o važnijim događajima i ljudima iz oba ustanka.

Posle propasti Prvog srpskog ustanka, Sima Milutinović je dospeo u Kišinjev, gde su živeli mnogi izbegli srpski ustanici. Ovde je okončao pisanje “Srbijanke“, koja predstavlja opsežnu pesničku istoriju Prvog srpskog ustanka, u petnaest hiljada stihova narodnih deseteraca. Predstavlja prvi veći pokušaj stvaranja u duhu narodne poezije i spada među značajna dela srpske nacionalne romantičarske poezije.

Na preporuku Srba iz Kišinjeva i Odese, Jovan Riznić mu je obezbedio tri hiljade talira za štampanje i još po sto talira za naredne tri godine, dok se knjiga ne završi. Sima Milutinović je ispunio obećanje dato Rizniću i “Srbijanka“ se 1826. godine pojavila u Lajpcigu.

“Srbijanka” predstavlja opsežnu pesničku istoriju Prvog srpskog ustanka, u petnaest hiljada stihova srpskih narodnih deseteraca. Spev sadrži niz uspelih pesničkih slika, impresivnih portreta glavnih učesnika u ustanku i dramatičnih prikaza herojskih borbi. U suštini “Srbijanka” je predstavljala prvi veći pokušaj stvaranja u duhu narodne poezije i spada među značajna dela srpske nacionalno-romantičarske poezije.

Čitalačka publika je oduševljeno primila “Srbijanku”. Poređena je sa “Ilijadom, pa je nazivana i “Srbijada”. Sima Milutinović je za života slavljen i hvaljen kao retko koji srpski pesnik. Tako je srpska omladina iz Budima i Pešte Simu Milutinovića ovenčala na svečanosti na Orlovom brdu “jelovim vencem i pšeničnim klasom”.

Sarajlija je kao učitelj i pesnik proveo na Cetinju pet godina, u ulozi narodnog sekretara i učitelja vladike Petra Petrovića I Njegoša. Što se srpska književnost danas diči poezijom Njegoševom polovina je Simine zasluge. Pesnik-pedagog mogao je svoga đaka samo pesnikom načiniti; a pesnička duša Njegoševa nije mogla ni poželeti boljega učitelja.

Kao većina pesnika Sima je bio siromah i kao siromah je i umro. Umro je u Beogradu 30. decembra 1847. kao sekretar “popečiteljstva prosveštenija”. Često je snevao o bogastvu, ali ga sirotinja nije bolela; jer nije želeo bogatstva sebe radi. Sahranjen je na beogradskom groblju kod današnje Crkve svetog Marka, grob mu je bio brzo zaboravljen. Mnogo godina kasnije na osnovu nekih skica i položaja njegovog groba u odnosu na Vozarovićev koji je imao nadgrobni spomenik do 1927. kada je staro beogradsko groblje prekopano, pronađeno je telo Sime Milutinovića i položeno u porodičnu grobnicu Milutinovića na Novom groblju. Njegove kosti su nedvosmisleno raspoznate na osnovu telesnih osobenosti (visina, oblik donje vilice) ali i predmeta koji su uz njegovo telo bili položeni (ikona svetog Srđa koju je doneo iz Moskve i koja mu je po njegovoj želji metnuta na grudi).

Poštanska markica Srbije iz 2016.

Literatura: Andra Gavrilović Znameniti Srbi XIX veka | Drugo dopunjeno izdanje Naučna KMD | Beograd, 2008.
Izvor: Opanak, Riznica srpska, Rasen, Carsa

POSTAVI ODGOVOR

molimo unesite svoj komentar!
ovdje unesite svoje ime