Чешко село мештани још зову Фабијан, по старом имену. Има свега 36 времешних становника. Припада банатској општини Бела Црква и већ 200 година у њему живе већином Чеси. Чешко село је једино село у Србији где Чеси живе као већина.
Пре Првог светског рата ту је живело више од 200 потомака чешких колониста. Данас их малобројност не спречава да буду чувари традиције и центар окупљања ове националне мањине у Војводини.
Село опстаје на овом броју становника још од седамдесетих. Један млади брачни пар из Смедерева недавно се доселио, а има и неколико принова у породицама староседелаца и тако село живи још увек.
Школа им, како кажу за Блиц, не ради од 1974. године и уз помоћ Амбасаде Чешке у тој згради направљен је Етно-музеј са идејом очувања чешког идентитета. Када је Ноћ музеја овде свраћају чак и студенти из Чешке.
Сваке суботе долази учитељица, иначе пореклом из Чешке, која тренутно живи у Белој Цркви, те у Дому културе држи часове чешког језика за неколицину ученика.
Како село представља својеврсну оазу мира са недирнутом природом, лети га традиционално походе и извиђачи из Чешке, али и млади авантуристи из наше земље и региона. Познато је и по манифестацији „Паприкашијада“, када се крчка неколико десетина котлића са добро ољућеном пилетином. Све остале дане Чешко Село тихује, људи се баве пољопривредом и чекају да зима прође.
„Чешка беседа“ издала је књигу „Некад и сад“ на српском и чешком језику, која сведочи о доласку овог народа пре 200 година у Војводину и његовог живота до данас. Чешки колонисти који су кренули из Култне Хоре прво су стигли у Румунију, а један део населио је тадашњи Фабијан. Од Аустроугарске тада су добили 255 ланаца земље, краве и коње.
У месту постоје само три улице назване по битним личностима чешке историје – Томаша Гарига Масарика, Јана Хуса и Вацлава Хавела.
Масарик је био борац за самосталност Чеха и Словака и први председник Чехословачке. Јан Хус је био чешки свештеник и филозоф, први реформатор католицизма.Вацлав Хавел био је писац, дисидент и први председник Чехословачке после пада комунизма.
Извор: Блиц