Stjepan, Stevo Filipović, revolucionar i borac protiv fašizma, obešen je na današnji dan pre 75 godina u centru Valjeva. Fotografija njegovog pogubljenja, kao simbol borbe protiv fašizma, postavljena je u prirodnoj veličini u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku, piše Blic.
Ko god je bio u prilici da poseti Valjevo verovatno nije zaobišao brdo Vidrak i 16 metara visoki spomenik narodnog heroja sa podignutim rukama i stisnutim pesnicama. Stevo Filipović u trenutku kada je obešen imao je samo 26 godina. Pogubljen je na današnji dan, pre tačno 75 godina, međutim, nikakve zvanične manifestacije posvećene ovoj godišnjici neće biti.
Svedočanstva o smrti Steva Filipovića
U hronikama se beleži da se tog pijačnog petka masa ljudi našla u varoši. Trgovci i namernici, što prisilno izvedeni građani, đaci gimnazije i profesori. Milivoj Mandić, profesor u valjevskoj gimnaziji beležio je šta se toga dana događalo, te je tako ostavio i svedočanstvo o Filipovićevoj smrti.
Kaže se da je sa uzdignutim rukama, pod vešalima, vikao protiv Hitlera i fašizma, klicao SSSR-u i pozivao narod u borbu protiv okupatora.
– Nemojte samo gledati. Udrite gadove. Vadite zarđale puške. Ako budete samo posmatrali, gadovi će nas jednog po jednog ubijati – govorio je Filipović, dok su ga sprovodili ka vešalima. Nije prestao ni kad su mu namakli omču na vrat.
– Drugovi i drugarice, srpski narode! Hitlerovske horde prodrle su u tvoja sela i tvoje gradove; one ispijaju krv, muče te zatvorima i koncentracionim logorima, gone te da radiš do iznemoglosti u rudnicima i fabrikama koje snabdevaju fašističke zlikovce… Pljačkaju te, streljaju te u masama, biološki te uništavaju i duhovno satiru – govorio je Filipović sa vešala, sve dok jedan nemački oficir nije prišao i nogom odgurnuo klupu, posle čega se Filipovićevo telo zanjihalo pred okupljenim svetom. Tako je plan nacista da javnim vešanjem uteraju narodu strah u kosti doživeo krah, jer je Filipovićev heroizam samo podsticao prisutne na borbu za slobodu.
Sačuvano je još jedno svedočanstvo od toga dana- fotografija poslednjeg trebutka Filipovićevog života.
Svojim foto-aparatim Slobodanka Vasić, šegrt u valjevskoj fotorgrafskoj radnji Kosare Antić, uslikala je Stevu Filipovića sa omčom oko vrata i uzdignutih ruku.
To su, godinama proučavajući dokumentaciju, otkrili supružnici iz Beograda, novinarka Mirjana Koročkin i publicista i umetnički fotograf Radivoje Davidović. Slobodankina čuvena fotografija, jedna od najpoznatijih iz Drugog svetskog rata, završila je u sedištu UN u Njujorku, kao simbol otpora fašizmu. Poslužila je i kao inspiracija vajaru Vojinu Bakiću da napravi grandiozni spomenik u liku revolucionara na Vidraku.
– Ne ulazeći u kompleksnu istorijsku priču o građanskom ratu, na osnovu dokumentacije koju sam proučavao, ipak mogu nedvosmisleno da tvrdim da je Filipović, koji je pre rata dva puta boravio u Valjevu kao radnik, bio herojska figura. Kako svojim ponašanjem na mestu ratnog komandanta, tako svojim držanjem nakon što su ga Nemci uhapsili i, konačno, u poslednjim trenucima života – kaže publicista Milorad Radojčić, piše Blic.
Stjepan Filipović poreklom je iz Opužena, međutim, kako piše list Slobodna Dalmacija, spomenik mu je miniran, a vlasti nemaji nameru da ga obnove. U rodnom Opuženu, navodi list, su ga se odrekli.