На другој међународној конференцији жена социјалиста, који се одржао 8. марта 1910. године у Копенхагену установљен је Дан жена, као симбол победе женских права. Иницијативу за обележавање дана жене поктенула је Клара Цеткин, вођа немачких социјалиста и женског радничког покрета.
Дан жена се обележава као у знак сећања на демонстрације радница у Чикагу 1909. године и њујоршки марш више од 15 000 жена, које су тражиле краће радно време, боље плате и право гласа.
Прва прослава 8. матра у Србији била је одржана 1914. године, а обележиле су је социалдемократкиње у органу Једнакост. Прослава је одржана у тадашњем Народном дому.
Данас се Дан жена обележава низом културних догађаја и манифестација на разним локацијама у градовима. Њима често присуствују и разни представници власти, министри и градоначелници.
Иако су се жански часописи у Србији први пут појавили крајем 19. века, у њиховом садржају су се налазили савети за домаћице. Средином двадесетих година 20. века почиње да излази женски часопис Жена и свет, далеко савременији и модернији за женско друштво.
На насловним странама налезиле су се утицајне жене тог времена, међу којима је била и краљица Марија Карађорђевић.
На насловници се нашла и краљица Наталија.Али су се могле видети и обичне девојке, усликане у док обављају поједине послове.У садржају часописа налазили су се позиви за очување културне баштине…
… али и упутства за шминкањеи примери за собну гимастику.
Опанак