Смиље је медитеранска биљка која расте на сунчаним камењарима и падинама, у пукотинама стена, напуштеним виноградима и уз ивице путева. За њена лековита својства знали су и Стари Грци који су је користили за видање рана. Међутим, смиље је дуго била заборављена и добро скривана тајна.
Осим за подмлађивање, смиље има и бројна друга лековита својства.
Одличан је лек против бронхитиса и кашља, делује као седатив, снижава крвни притисак, ниво холестерола у крви, спречава настанак угрушака, ублажава болове и јача цео организам.
Постоји много врста смиља а најпознатија је Хелицхрyсум италицум. Њен значај су препознали и најбоље искористили Французи који су је назвали “иммортелле”, што значи бесмртна. Овај надимак смиље са поносом и правом носи, јер има способност да избрише боре, ожиљке, стрие и модрице.
Једина мана ове чудотворне биљке јесте…
… количина која је потребна за њено претварање у етерично уље, а самим тим и њена висока цена.
Због чега је смиље толико драгоцено и пожељно? Одговор лежи управо у вредном еликсиру које оно садржи у веома малим количинама. Наиме, смиље има врло мало етеричног уља (мање од 0,05 посто), па је потребно више од тоне биљке да би се добио килограм етеричног уља.
Надимак бесмртна ова необична биљка добила је и због чињенице да никада не вене, па чак ни након што је убрана. Иначе, њено стабло је усправно и обрасло свиленкастим, густим длачицама. Може да порасте у висину до 60 цм, а неке врсте, и до 90 цм. Цвета од маја до јула.
Такође, мора се дестиловати свежа, а не сушена биљка. Сада вам сигурно постаје много јасније због чега је цена смиља углавном висока? Управо тако – за килограм овог етеричног уља мораћете да издвојите између 1.500 и 1.800€. Ефектима су задовољне бројне жене широм света, а гајење ове биљке за многе постаје све примамљивији и уноснији бизнис.
Смиље у Србији
Иако се ова лековита биљка везивала искључиво за медитеранско подручје, она се одскора може пронаћи и у Србији. Наиме, промена климе је условила и промену услова под којима се смиље може гајити, па се тако немојте изненадити уколико чудотворну биљку нађете управо међу прелепим српским ливадама и пољима.
Иако почетна улагања нису мала, они произвођачи који су се упустили у гајење смиља кажу да се уложено и врати. Највећи број купаца вредног и лековитог етеричног уља долази са америчког и европског тржишта, док је домаћа потражња још увек мала. Ипак, у будућности се очекује све већи број узгајивача смиља у Србији, а самим тим и броја оних који желе да је купе.