Пучка метеорологија или Народна метеорологија подразумева гледање у мравињак како би се што прецизније одредило каква ће зима бити.
Један метеоролог из Тутина у ово доба године користи мравињаке као изузетан показатељ предстојећих температурних прилика.
– Обично радим на десет узорака, а користим се мерном шипком, коју забадам у колонију мрава. У нормалним условима њихове ларве се налазе на првих 20 центиметара дубине, док су прошле године своје ларве пребацили на дубину од преко једног метра, наводи он.
Климатолог Крајиновић се у потпуности слаже с “методом мравињака” и тврди да је то један од познатих приступа прикупљања параметара у такозваној “Народној метеорологији”.
– Уважени колега се, поред научних метода, активно користи и методама народне, односно пучке метеорологије, управо их је детаљно описао Милан Сијерковић у својој књизи Пучко временословље.
Овакав приступ даје пуно информација о једном локалитету и врло је користан уколуко се примењује уз модерне и научне методе.
Каква нас зима чека ове године
Богато искуство у комбинацији са савременим научним приступима метеорологу Адемовићу омогућава да прецизно и адекватно прочита природне знакове.
Сам Адемовић не мисли да уноси иновацију у метеорологију, већ да користи властити осећај и љубав према природи како би допунио шупљине које класична метеорологија не покрива.
Према процени Адемовића, ова зима биће блага са умереним падавинама.
“Први снег смо имали почетком октобра, поломио је нејако дрвеће, на којем је још увек било лишћа, тако да то можемо протумачити као природну селекцију, а када рано крену падавине, то значи да ће их бити често, али равномерно распоређено. Дакле, у серији екстрема, ове године ћемо мало
одморити”, закључује народни метеоролог Мухамед Адемовић из Тутина.
Метеоролози су иначе најавили изузетно топао Божић, када ће температуре достизати чак 18 степени!
У целој Србији ће бити изузетно топло време, а нешто осетније захлађење очекује нас средином наредне седмице.
(Курир)