Svi koji su rodjeni i odrasli u Srbiji su već uveliko upućeni u značenje ovih, fenomena poznatih samo nama Srbima, a neki od nama omiljenih su:
1.Promaja
Jedan od omiljenih nam mitova, a još mu i svi beskrajno verujemo. Još od davnina se vodi polemika da li ta “boljka” uopšte i postoji, a ako postoji da li i kako može da naškodi našem organizmu.
“Zatvori taj prozor, ubiće me promaja! Ne mogu napolje, sad sam oprala kosu!”
Na zapadu ne postoji reč za promaju. Ljudi u Americi su navikli da spavaju pored otvorenih prozora, izlaze napolje nakon što se istuširaju i operu kosu. U suštini, rade sve što bi ih u Srbiji “ubilo”.
Gotovo uvek kada se povede rasprava na temu promaje završi se na istom – u priznatoj medicini gotovo da nema objašnjenja za ovaj srpski fenomen, dok se jedino na sajtovima alternativne medicine mogu naći saveti kako da se izborite sa ovom “opakom pretnjom”.
2.Beli luk, slanina, rakija
Kao što u religiji sveto trojstvo čine Otac, Sin i Sveti duh, tako su slanina, rakija i beli luk tri elementa koji predstavljaju najpoznatije narodske medikamente.
Ponekad se čini da, ma koliko medicina napreduje i sa sobom donosi nove lekove i biljne mešavine, stari narodni lekovi ne izlaze iz mode. Ako ste se bar jednom na malaksalost, temperaturu ili prehladu požalili babi ili dedi, gotovo je nemoguće da ste dobili savet da posetite lekara. Jer, zbog čega biste to radili kada možete “sve da zalečite” samo ako pojedete malo slanine i luka pa to zalijete čašicom dedine rakije.Ako pitate bilo koga starijeg, za bol u stomaku nema boljeg leka nego da “presečete s jednom čašicom”, dok ćete svaki vid prehlade pobediti slaninom i lukom.
4.Uvek puni kafići
Od stvari koje nam verovatno nikada neće biti jasne, među prvima se izdvaja – kako je moguće da su bašte kafića pune u svako doba dana, a vlada kriza već dugi niz godina?
Bez obzira da li su u pitanju ponedeljak jutro ili petak poslepodne, kafići vrve od ljudi. Ukoliko prođete centrom bilo kog grada u Srbiji, videćete da u svojoj kafi uživaju i studenti, doktori, profesori, stari, zaposleni ili pak oni bez posla, za vreme radnog vremena a i mimo njega. Stopa nezaposlenosti u Srbiji povećana u prvom kvartalu 2016. godine na 19 odsto u poređenju sa istim tromesečjem prošle godine.
Ako uzmemo u obzir da je od ukupnog broja nezaposlenih starosti 15 i više godina 18,5 odsto su muškarci a 19,6 odsto žene, nameće se sledeće pitanje – odakle nam novac za svakodnevno uživanje?
5.Jugonostalgija
Iako smo je donekle sami uništili, jako često možemo čuti da neko kuka za bivšom Jugom. Jugonostalgija sa sobom nosi stalno podsećanje na sve pozitivne strane SFRJ u odnosu na trenutno stanje u državi.
Pa tako nije retkost da negde čujemo “stariju družinu” kako sa setom u glasu priča o većoj slobodi kretanja, socijalnim pravima, sigurnosti posla i plate, besplatnom zdravstvu…Ipak, “jugonostalgičari” osim što žale za nestalom državom, ne obraćaju pažnju na “goruće pitanje”:
Ako je bila toliko dobra, zašto se raspala? Zašto je nešto za čime toliko žalite nestalo u neopisivoj mržnji, u ogromnim i do sada nerazjašnjenim zločinima? Zašto su za “Jugom” ostali smrt, proterivanja, i pusta polja? I na kraju krajeva, zbog čega žalimo za nečim što smo sami uništili?