Kupola hrama Svetog Save biće oslikana do kraja ove godine.
Hram Svetog Save je najveća pravoslavna crkva na Balkanu i jedan od najvećih pravoslavnih hramova na svetu.
Posvećen je Svetom Savi (1175-1236) srpskom prosvetitelju i orvom arhiepiskopu autokefalne Srpske pravoslavne crkve. Hram je izgrađen na mestu gde su osmanske vlasti 1594. godine spalie mošti Svetog Save.
Crkva je projektovana krajem XIX veka, a izgradnja je započeta 1935. godine, ali je bila odložena zbog Drugog svetskog rata. Izgradnja kupole je završena 1989. godine, a hram je osveštan 2004. godine.
Smatra se da će osnovni radovi na Hramu Svetog Save na Vračaru biti završeni do 2019. godine, kada bi trebalo da bude svepravoslavno osvećenje Hrama povodom 800. godišnjice dobijanja autokefalnosti Srpske crkve, kaže za Sputnjik arhiepiskop cetinjski mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.
Mitropolit ističe da još od vremena gradnje Hrama Svete Sofije u Carigradu, u vreme cara Justinijana, ovakvog poduhvata nije bilo na pravoslavnom Istoku kakav je poduhvat gradnje Hrama Svetoga Save.
Kupola hrama Svetog Save počeće da se radi očetkom aprila, a smatra se da će posao biti završen do kraja godine.
Delovi mozaika za kupolu — paneli, treba da budu transportovani u Beograd i montirani.
Uređenje glavne kupole hrama
Kupola hrama Svetog Save biće izrađena u mozaiku od stakla i prirodnog kamena površine 1 230 kvadratnih metara.
Delove mozaika sklapaju ruski umetnici u ateljeu u Moskvi, pod rukovodstvom ruskog akademika Nikolaja Muhina, a završetak radova se planira do kraja 2017.godine. Prečnik kupole hrama iznosi 30,16m.
Kupola hrama Svetog Save prikazivaće Isusa Hrista i apostole.
Mitropolit Amfilohije ističe da u ovom trenutku nigde u Evropi, nigde u svetu, ne postoji radionica koja bi mogla da izradi takav i toliki mozaik koji se radi za Hram Svetoga Save.
Mitropolit takođe navodi da je na današnjem sastanku mešovite Rusko-srpske komisije u Moskvi dogovoreno da se svi mozaici koji su urađeni u aprilu prenesu u Beograd, a da se onda nastavi sledeća faza radova u mozaiku.
„To su pandantifi u Hramu Svetog Save i onaj prostor oltarski — apside, sve do svetog prestola, ikonostasa i čitav ikonostas. Sve skupa oko 3.500 kvadratnih metara. To je ogromno. Je l‘ možete da zamislite koliko se na svakom ovom mozaiku kamičaka ugradi i koliko će ih tek biti kada se sve to objedini.“
Mitropolit navodi da trenutno na mozaicima radi 60 ljudi, a da inače u izradi učestvuje 150 umetnika sa svih ruskih umetničkih akademija.