Сви који су током последњих петнаест година подигли било коју врсту банкарске позајмие и платили трошкове обраде кредита, могу од банке да траже повраћајнаплаћеног износа.
Ово право проистиче из прве правоснажне пресуде коју је донео Апелациони суд у Београду, према којој банка нема право да наплаћује трошак обраде кредита од клијента, а што је већ дуго пракса. Висина провизије за обраду кредита коју банке годинама наплаћују од клијената зависи од политике банке и висине кредита и креће се од 0,5 до три одсто, мада Дејан Гавриловић, председник удружења за заштиту банкарских клијената Ефектива, истиче да је виђао и примере када је банка наплаћивала провизију и од по пет процената.
– Ово је прва правоснажна пресуда Апелационог суда у Београду којом је одредба уговора о наплаћеној провизији за обраду кредита постала ништавна и којом је наложено банци да мора клијенту да врати новац са затезном каматом. За наплаћену провизију за обраду стамбеног кредита банка клијенту у овом случају мора да врати око 350.000 динара. После ове пресуде више нема дилеме да су банке 15 година уназад незаконито наплаћивале провизију за обраду кредита и на тај начин од грађана и привреде Србије наплатиле више од 100 милиона евра – каже Гавриловић за Курир.
Иако не постоје подаци о томе колико је кредита узето за 15 година, Гавриловић тврди да су само на обради стамбених кредита банке од грађана наплатиле 45 милиона евра.
Савети за све који су платили трошкове обраде кредита – како повратити новац од банке
– Тужба против банке једини је начин за повраћај наплаћене провизије
– Грађанима који су чланови удружења Ефектива правна помоћ је бесплатна
– Потребна је копија уговора из ког се види да су трошкови обраде кредита наплаћени
– Плаћа се судска такса, која зависи од висине износа провизије која се потражује
– На повраћај провизије до 100.000 динара судска такса је до 6.000 динара
– За повраћај провизије веће од 100.000 динара судска такса износи од 12.000 до 18.000 динара
Да ли бисте ви тражили повраћај новца од банке?
(Извор: Курир)