Grad Beograd može da se pohvali sa preko 40 otvorenih najrazličitijih muzeja. Manje tradicionalni, ali nikako i manje popularni su novootvoreni muzeji čija neuobičajenost mami pažnju. Pogledajte koje od njih morate posetiti.
Muzej čokolade
Čokoladni muzej sigurno je jedan od najslađih mesta za sladokusce. Posetioci imaju priliku da prođu istorijski put čokolade preko prašuma Južne Amerike do Evrope. Takođe mogu da saznaju kako je čovek počeo da konzumira čokoladu i kada je ona ušla u srpske kuhinje i prodavnice. Na kraju, naravno iznenađenje za goste su najrazličitiji eksponati i predmeti od čokolade. Oni najveći obožavaoci imaju mogućnost da u muzejskoj prodavnici kupe svoj čokoladni suvenir i poslasticu. Gde se muzej nalazi, kako izgledaju postavke i cene karata pogledajte ovde.
Muzej iluzija
Dve godine nakon svog otvaranja interesovanje za muzejske iluzije ne jenjava. Preko 70 naučnih eksponata, od kojih je većina interaktivna prostire se na 3 nivoa. Interaktivne i zabavne sobe nagoniće svakog posetioca da posumnja u svoju logiku, bolje razume ljudsku percepciju i mozak, ali prvenstveno da se zabavi.
Pored prostora za izložbe Muzej iluzija nudi i pametan kutak u kome posetioci mogu da se igraju, takmiče i uče. Za zavisnike od mozganja muzej je pripremio i svoju prodavnicu u kojoj se mogu kupiti kocke, 3D slagalice, piramide, mozgalice ili društvene igre. Neke od najzanimljivijih postavki poput soba ogledala, obrnute sobe ili optičkih iluzija možete pogledati ovde.
Muzej selfija
Na više od 600m2 prostire se ovaj muzej koji je zaista pravo mesto za ljubitelje ovog modernog načina fotografisanja. Interaktivni muzej sa više od 40 originalnih scenografija i instalacija nudi dobru zabavu i različite mogućnosti fotografisanja. Jedino što vam je potrebno za obilazak i pravi doživljaj jeste zapravo mobilni telefon. Otvorite “svet selfija” ovde.
Inače, Beograd je grad koji gaji svoju tradiciju i umetnost i čuva ih u prostorijama svojih muzeja. Svaki od njih pripada nekoj od umetničkih, istorijskih, memorijalnih i tehničko-prirodnjačkih zbirki kulture Srbije. Pogledajte spisak beogradskih muzeja.
Umetnički muzeji:
Narodni muzej,
Muzej primenjenih umetnosti,
Muzej savremene umetnosti,
Muzej Zepter
Kulturno-istorijski muzeji:
Etnografski muzej,
Istorijski muzej Srbije,
Jevrejski istorijski muzej,
Muzej istorije Jugoslavije,
Konak kneginje Ljubice,
Konak kneza Miloša,
Muzej Banjičkog logora,
Muzej Beogradske tvrđave,
Muzej grada Beograda,
Muzej Jugoslovenske kinoteke,
Muzej pozorišne umetnosti,
Muzej Srpske pravoslavne crkve,
Pedagoški muzej,
Vojni muzej,
Vukov i Dositejev muzej,
Zavičajni muzej Zemuna.
Memorijalni muzeji:
Muzej Paje Jovanovića,
Memorijalni muzej Jovana Cvijića,
Memorijalni muzej Nadežde i Rastka Petrovića,
Muzej afričke umetnosti,
Muzej sporta i olimpizma,
Muzej FK “Crvena zvezda”,
Muzej Tome Rosandića,
Spomen-muzej Ive Andrića.
Tehnički i prirodno-istorijski muzeji:
Muzej automobila,
Muzej nauke i tehnike,
Muzej Nikole Tesle,
Muzej vazduhoplovstva,
Prirodnjački muzej,
PTT muzej,
Železnički muzej.