Време је кестенова, а ми вам откривамо за шта је све користан и здрав:
Домаће кестење чисти крв и јача имунитет. Тешко се вари, али зато даје пуно енергије, јер садрже много угљених хидрата, беланчевина, шећера, масти и целулозе. Стари народи користили су их за јачање организма. Сиромашни су га користили да би се прехранили. Познато је да је римски цар Цезар наредио да се спале шуме кестена на подручјима које је освајао, само да би уништио извор хране домаћем становништву.
Садржи врло вредне минерале и витамине као што су магнезијум, калцијум, калијум, фосфор, гвожђе, скоро све групе витамина Б. Плодови се користе у исхрани на разне начине –кувани, печени, као пире, сушени за брашно, у многим слатким и сланим јелима, као мед од кестена…
Кестенов лист лечи проблеме са дисањем, чисти организам…
Листови кестена се користе као чај. Садрже чак 95 одсто танина, разне есенцијалне смоле и витамин К, који је изузетан код заустављања крварења, јер сужава крвне судове. С мајчином душицом у комбинацији лечи проблеме са дисајни системом, чисти организам, помаже код болова у леђима, код дијареје итд. Мед од кестена је такође изузетно хранљив и лековит. Лечи гастритис и пробавне сметње, штити јетру, доприноси бољој циркулацији крви итд.
Дивљи кестен није јестив, али се користи у народној медицини.
Има у себи есцина (сапонин), који је заслужан за учвршћивање зидова капилара и вена, те смањује отицање лимфе и помаже код кожних обољења.
Колико је здрав плод и како се користи?
Од плодова је позната тинктура за проширене вене, код проблема са циркулацијом, боловима у костима, зглобовима, леђима; цветови се такође користе у изради тинктура за лечење реуматских тегоба, гихта, артритиса и неуралгија; а од пупољака се праве и познате Бахове цветне капи које наводно помажу код учења, концентрације и сл.
Izvor: Telegraf.rs