Kао што сваки верник зна, икона није тек само лепа слика и данак моди, већ слика пред којом се молимо за заштиту нас и наше породице.
Она није украсни елемент, али ни талисман за срећу, па се саветује да приликом одабира места за ову свету слику обратите пажњу на хришћанску традицију и обичаје.
Прво и основно правило при постављању православних икона у стану или кући којег би требало да се придржавате налаже да ова света слика буде на источном зиду почасне, главне просторије. Међутим, пошто се ни стамбене зграде, а ни породичне куће, не оријентишу као православни храмови (исток-запад), често није могуће да источни зид буде празан, да би се на њему поставиле иконе. Понекад су на тој страни прозори, врата, излаз на терасу или двориште. У том случају иконе бисте требало да поставите на јужни или северни зид, а друго правило гласи – потпуно избегавати стављање на западни зид.
Kако би требало да изгледа ваш свети кутак?
Постављање икона на зид, такође, има своја правила. Првенствено би требало поштовати правило распореда икона на иконостасу, што значи да ако у вашем дому поседујете иконе Исуса Христа, Пресвете Богородице и икону крсне славе треба их поставити тако да икона Исуса стоји у средину, док лево (ваша лева страна када гледате у икону) треба поставити икону Богородице, а десно породичну икону крсне славе.
Важно је и да полица на зиду или у ормару буде мало изнад нивоа ваших очију, тако да ваш поглед на икону буде усмерен одоздо према горе. Поред икона не смеју да стоје остали несветовни предмети: сувенири, фотографије, играчке, личне ствари, као ни лампа, телефон, компјутер. На зиду на коме је икона не могу стајати неке друге слике, гоблени, постери…
Иконе никада немојте да купујете по пијацама и непровереним радњама, а одличан избор пронаћи ћете на сајту сасоманге.рс где у понуди можете наћи и вредне уметничке иконе. Ипак, није битно да ли је икону насликао уметник који је за то добио благослов, да ли је купљена као репродукциона слика или изрезана из православног календара. Главна ствар је посвећење иконе.
Након куповине, икону обавезно освештајте у неком храму пре него што је поставите на њено одговарајуће место.
У Русији верују да је свака кућа мала црква, стога, у свакој православној породици, полица са иконама се налази на најистакнутијем месту становања. Истовремено, број и богатство украса иконе говоре о богатству и положају домаћина у друштву.
Поставите икону у централну просторију вашег дома у којој проводите највише времена – дневну собу или трпезарију за ручавање. Икону можете поставити и у ходнику, али дефинитивно не бисте требало да је држите на телевизору јер обичаји кажу да је то богохуљење и да тако призивате несрећу. У спаваћој соби слика свеца може се наћи на врху кревета, мада постоји мит и да се иконе не постављају у спаваћу собу.
Извор: Република.рс