Сигурно сте сви читали један од највећих (ако не и најбољи) роман српске књижевности “На Дрини ћуприја”. У хронолошком редоследу прича из Вишеградске касабе које се збивају око моста као сведока многих судбина, посебно се издваја прича са самог почетка књиге. Она у којој се родила идеја о мосту.
Све је почело једног новембарског дана када су Турци од раје узимали данак у крви…
Потресним и живописним сликама Андрић је дочарао како су многа српска деца отимана од родитеља и заувек отргнута од завичаја, да би променила име, веру и цео живот. У групи дечака које су одводили, Андрић издваја једног “црномањастог од десетак година” из села Соколовића, у коме је заувек остала слика тешке црне скеле која је превозила путнике и место на којем се налазила. Баш то место, на ком се налазила скела, вратиће овог дечака у лику великог Мехмеда Паше Соколовића са идејом о градњи ћуприје.
Многи од вас можда никада нису имали прилике да чују Андрићев глас. Уверавамо вас, ма колико пута да сте читали овај роман, прича о данку у крви оставиће један нови, потпунији утисак и непоновљив доживљај поновног читања књиге, када послушате како овај одломак казује лично наш нобеловац.
Послушајте Иву Андрића који чита одломак из романа “На Дрини ћуприја”:
Видео преузет са Фејсбук странице Фрагменти прошлости
Аутор: K. М.