U okviru dana baštine MIJ, Muzej 25. maj svakog dana od 23. do 25. septembra u 18.00 časova organizuje ture Pre/Poznavanje.
Tura počinje kod ulazne kapije muzeja i nastavlja se kroz sve delove kompleksa. Zajedno sa kustosima se kreće ka susednom soliteru, sa čijeg krova ćete čuti zanimljivosti o muzejskom kompleksu koji se gradio i razvijao u periodu najveće moći Jugoslavije, kao i o zdanjima oko samog Muzeja.
Pogledajte šta vas sve interesantno i korisno čeka prilikom obilaska
Sa zgrade solitera imaćete impozantan pogled na sam Muzej 25. maj – jedan od tri objekta koji čine kompleks Muzeja istorije Jugoslavije.
Ovo je prvi objekat u Beogradu koji je namenski građen sa idejom da bude muzej, a svečano je otvoren 1962. godine. Kao poklon Grada Beograda Josipu Brozu Titu za 70. rođendan, Muzej je izgrađen sa namerom da se u njemu izlažu, čuvaju i istražuju pokloni koji su Titu uručeni iz raznih krajeva Jugoslavije i inostranstva. Ljubazni kustosi upoznaće vas sa likom i delom arhitekte ovog muzeja – Mihailom Mikom Jankovićem. Mnoge priče o ideji i gradnji ovog muzeja, ostavićemo da čujete na samom licu mesta.
Oduzeće vam dah sam pogled na panoramu grada – Hram Svetog Save, Tašmajdan, beogradske mostove i njegove reke… A Pored Muzeja 25. maj čućete priču o drugim objektima koje ćete prepoznati sa visine – Savezno izvršno veće – SIV (danas Palata Srbije), Centralni komitet – CK (zgrada Poslovni centar Ušće), Partizanov stadion i Sportski centar Tašmajdan, kao i o lokalnoj zajednici koja se nalazi u neposrednoj blizini muzeja. Sva ova zdanja, takođe, pripadaju istom arhitekti kog smo pomenuli. Čućete interesantne priče i o njima, dok iz daljine gledate ka ovim građevinama.
Kroz šetnju od solitera preko puta objekta, do Muzeja 25. maj, posetioci će moći da ostave svoj komentar i utisak o njemu. Doživljaj će upotpuniti arhivski i video materijal koji će posetioci moći da pogledaju, zvučna mapa muzejskog komšiluka (moći će da oslušnu komšije iz solitera), a moći će i da pogledaju i dodirnu maketu Muzeja specijalno napravljenu ovim povodom.
I za kraj, neobilazna Kuća Cveća
Nakon što kustosi završe priču, posetioci su slobodni da posete Kuću Cveća, poklone se Titovom i Jovankinom grobnom mestu, upišu u Knjigu žalosti, pogledaju impozantnu kolekciju štafeta koje su Josipu Brozu slate svakog 25. maja, a koje u muzej i danas pristižu. Izloženo je oko 200 štafeta različitih darodavaca – pionira, omladine, pripadnika raznih saveza i udruženja, poljoprivrednika, boraca, vojske… Poseban segment izložbe sadrži oko 200 fotografija i upisa u knjige žalosti od strane šefova država, ambasadora, predsednika i građana.
BROJ MESTA NA TURI JE OGRANIČEN I PRIJAVA JE OBAVEZNA PUTEM MAILA: info@mij.rs ILI TELEFONA 011/3671-485. TURA JE BESPLATNA!
Za one koje zanima gde se nalazi, adresa je Botićeva 6, na Dedinju. Stiže se lako trolejbusima 40 ili 41.
Vaše utiske podelite sa nama. Uživajte u jedinstvenom obilasku koje su za vas pripremili Muzej Istorije Jugoslavije i autorke projekta Neda Knežević (direktorka MIJ) i Marija Đorgović (kustoskinja MIJ).
Delimično preuzeto sa: Muzej istorije Jugoslavije