Muška uskolisna bokvica (Plantago lanceolata)
Mnogi stručnjaci smatraju da je muška bokvica lekovitija od ženske. Odlikuje se uskim, golim listovima, na kojima su vidljive žilice, pa se zbog toga još zove i konjska rebra, žilovak, končula, trputac.
Lekoviti deo muške bokvice je koren, listovi pre cvetanja, a seme nakon sazrevanja. Bokvica je najdrlotvornija u primeni lečenja disajnih organa. Leči i ublažava plućnu asmu, upale plućnih alveola, leči sve oblike kašlja, pa čak se koristi i za lečenje tuberkuloze.
Prijatnog je ukusa, pa je sok ove bokvice pogodan za davanje deci. Čaj od bokvice treba piti dok je još vreo.
Sveže zgnječeno lišće bokvice dobro je koristiti kao oblogu na ranama koje teško zarastaju, a sok lista sveže bokvice zaustavlja krvarenje, sprečava upale i umiruje bol. Takođe, ublažava i smiruje ujede insekata ili zmija.
Sve vrste bokvica sadrže: heterozide, aukubozide i enzime invertaze, emulzine, tirozinaze i koagulaze.
U njihovim listovima ima: oko 4 odsto tanina, pektina, limunove kiseline, vitamina C, saponizida i fitoncida.
Seme sadrži: sluz, masno ulje, belančevine i šećer.
Evo kako konzumirati bokvicu.
Sok od bokvice
Sok od bokvice spravlja se tako što se dobro izgnječi i pomeša 200 grama lista bokvice, i po 100 grama koprive (Urtica dionica), maslačka (Taraxacum officinale) i stolisnika (Achillea millefolium).
Izgnječen sadržaj istisne se kroz čistu lanenu krpu, procedi i zatim prokuva, a pena koja se skuplja na površini se skida. Dobijenom soku dodaju se dve velike kašike meda, pa se sadržaj ponovo kuva, dok se ne zgusne. Kada se ohladi sipa se u flaše, a da se ne bi pokvario u svaku bocu doda se čašica rakije. Pre upotrebe pomeša se sa toplom vodom, u odnosu pola-pola.
Biljni eliksir
Osobama koje pate od čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu preporučuje se eliksir od bokvice.
Za pripremu eliksira na mašini za meso ili u multipraktiku treba samleti 0,5 kg svežih i dobro opranih listova bokvice. Samlevene listove i sok koji je iz njih iscureo pomešati sa 1 kg meda i 50 gr usitnjene smole propolisa. Sadržaj dobro promešati i ostaviti da stoji tri dana, obavezno mešajući povremeno drvenom ili plastičnom kašikom. Nakon tri dana eliksir treba da se uzima tri puta na dan, po jedna kašičica (isključivo drvena ili plastična da bi se izbegla oksidacija), desetak minuta pre obroka.
Ovaj eliksir preporučuje se i osobama koje pate od bolesti disajnih organa, bronhitisa i upale pluća. Od velike je koristi i pušačima koji žele da očiste disajne puteve.
Pored eliksira, svakodnevno treba piti ujutru i uveče po šolju čaja. Čaj treba da sadrži 100 grama kantariona (Hypericum perforatum) i po 50 grama iđirota (Acorus clamus) i slatkog korena (Glychirrhyza glabra).
Biljke treba pomešati, a zatim uzeti dve kašičice i preliti sa 250 mililitara vrele vode. Ostaviti da odstoji pola sata, a zatim procediti i piti u malim gutljajima, ujutro pre jela i uveče pre spavanja. Dok se uzima ovaj lek treba izbegavati alkohol, prevrele sireve, čokoladu, izlaganje suncu ili odlazak u solarijum.
Izvor: http://www.novosti.rs/