Раша Попов био је један од омиљених личности уз које су одрастале многе генерације. Његове најбоље цитате тешко је издвојити, те вам преносимо оне најпознатије и најупештаљивије, према избору портала Кулитвиши се.
О људској суштини, у емисији Фазони и форе.
„Патуљак који се попне на планину и даље остаје патуљак.“
О звањима
„Интелектуалац није онај ко је дипломирао на неком факултету, већ је онај ко има право решење у правом тренутку.“
О бајкама
“То нешто страшно мора да постоји у бајкама да деца, кад одрасту и када се сретну са суровостима живота, не добију нервни слом. Тако буду припремљена од малена на ужасне сцене.”
О одрастању
“Чим уђеш у позно детињство и у свет одраслих ти си већ заборавио део оног пакла, део мрачних страхова и страшних забрана. Значи, само дете осећа дантеовску троструку визију света. Само у времену раног детињства спојено је опасно и лепо. Чим си раздвојио те две ствари више ниси дете. Зато је детињство најупечатљивији доживљај. Оно је потпун сусрет са стварношћу.”
О женама
“Уносећи биране мисли Марије Монтесори у своју књигу сазнао сам да за разлику од мушкараца, жене поседују изванредан дар за планирање и организацију. Обично се мисли да су главни планери у друштву мушкарци, а то је заблуда. Она и породицу држи на окупу, негује је, подиже.”
О грађанству
“Нестао је чувени београдски либерализам, појавиле су се десничарске диктаторијалне сподобе, па данас интелектуалцу не прети идеолошка комисија Савеза комуниста, већ разни опскуранти. Још у моје време било је приметно да високи интелектуалци долазе из провинције, да провинција рађа геније.”
О Лондону, приликом једног гостовања на телевизији
“Kада сам живео у Лондону као лектор, имао сам интерфон у тој великој згради од 24 спрата, све је било покривено камерама и звучницима, као у Орвеловој 1984. Ја сам у том станчићу имао микрофон који је повезан са целом зградом, а главна табла је код хаусмајсторке, она све може да чује. Једно јутро ја се бријем, сам сам, и певам за себе. Није баш музикално, нема правилне тонове, рогобатно је, али слушалац је врло наклоњен певачу, а то сам ја. Kад ођедном чује се звучник – “Мистер Попов, Мистер Попов, аре yоу wелл?” Хтела је да зове хитну помоћ.”
О смеху
“То је оно што сам рекао – да је дете створ који може да се радује, може да се смеши, смеши се после две, три недеље чим се роди. То је најчудније. Ја гледам ту бебу, тек се родило па већ се смеши и радује се. То је фантастично. То је детињство.”
О себи
“Увек сам пред небом осећао једну те исту ствар, а то је да не знам тачно ко сам. Пред бескрајем неба имао сам изненадно моћно осећање да се смањује моје сазнање ко сам. Тачно знам да сам увек повезивао небо са цврчцима. Никад нисам доживео хладни сјај звезда као тишину, него сам увек доживљавао јединствено искуство. Звезде трепере – и цврчци трепере. У Мокрину је звездано небо лепше него у градовима, то се зна. Лети кад сам био дете, стално смо гледали Млечни пут. Сад кад сам га гледао овако са тромбом у очима, имам утисак да је пре шездесет година у Млечном путу било много више звезда него данас. Гледао сам у звездано небо и опет нисам знао ко сам.”
О интернету и Гуглу, у интервјуу из 2012.
“Има разних бесмислених строгости према деци. То што деца не читају књиге, узима им се за зло, међутим, компјутер је величанствена справа и културна деца која користе компјутер не играју само игрице него користе и интернет. Гугл је највећа енциклопедија свих времена у историји.”
О телевизији, из истог интевјуа
“Правили смо добре ТВ серије, јер смо имали добре уреднике. Пера Зубац је као уредник новосадске телевизије позвао Ршума и рекао: “Ршуме, ти си сад на врхунцу, дај смисли неку супер серију”, и Ршум је смислио Фазоне и форе. Имали смо среће Змај Јова и ми, да нам дође Џон Тимоти Бајфорд. Лично сам му захвалио што нам је оживео Змај Јову на величанствен начин. Имао сам срећу да ми уредници буду и Воја Чолановић и Петар Живадиновић. Ако надахнути људи воде телевизију, онда осећају да је телевизија нешто што се гледа на троседу, у гостињској соби, у присуству људи разних генерација – ту је тетка, деда, унучићи… Телевизија мора да задовољи сав тај разноврсни породични аудиторијум.”
Извор: култивисисе.рс