Milosavljevići iz sela Lukovo kod Boljevca petočlana su porodica bez stalnih izvora prihoda. Majka Danka i otac Miomir školuju troje dece, jednu studentkinju u Kragujevcu, srednjoškolku i osnovca. Bave se prodajom sira i obrađivanjem dva hektara zemlje. Nemaju dečiji dodatak, niti redovna socijalna primanja, pa su Milosavljevići prinuđeni da pozajme kravu za ovu zimu.

Milosavljevići poseduju oko sedam hektara zemlje, ali obrađuju samo dva u Lukovu, jer je pet hektara njiva i šuma udaljeno više od 20 kilometara od njihove kuće. Imaju katastarski prihod zboga koga nemaju prava na dečiji dodatak i na materijalno obezbeđenje. Šezdesetosmogodišnji Miomir nije stekao penziju. Ostvarili su pravo na jednokratnu socijalnu pomoć, koju daje opština i koja je povezana sa radnim angažovanjem. Danka je radila u komunalnom preduzeću.
“Nemamo drugo ništa, ne primamo ni dečiji, ni socijalu, jel ko idem povremeno preko centra, radim po deset dana kad mi odobre i kad je lepo vreme, a sad zima ide samo mleko i mlečni proizvodi da se proizvode”, kaže Danka Milosavljević za RTS.
Jedna od dve krave u štali je steona, pa je količina mleka za naredan period duplo manja, a samim tim i zarada. Majka Danka moli sve ljude dobre volje da joj pomognu sa jednom kravom, kako bi prezimeli, a ona bi, kako kaže, vratila uslugu teletom ili na neki drugi način.
“Treba za decu u Boljevac, da da jedu, da svako jutro po 150 dinara na jedno dete, a mani ovo što u Kragujevac na fakultet. Žena prodava taj sira, krpimo”, dodaje suprug Miomir Milosavljević.
Dvoje mlađe dece, sedamnaestogodišnja Verica i jedanaestogodišnji Milan, odlični učenici, svakodnevno pomažu roditeljima.

“Kada mogu i kada nemam ništa da učim ja pomažem mami da muze. Nosiš i mleko? Da”, kaže Milan Milosavljević.
“Volim da učim kasno, odnosno, kad padne mrak. Nekako sam tako navikla, a ovako preko dana obično ili mami pomažem oko kuće, ili kad pođe u štalu”, kaže Verica Milosavljević.
Milosavljevići se nadaju da će im humani ljudi dati kravu i tako pomoći da i tokom zime prodaju istu količinu sira kako bi školovali decu.

Preuzeto sa RTS