Thursday, April 3, 2025
NaslovnaNaslovnaManastirska vina su posebna: Napravljena uz blagoslov i u slavu Gospoda

Manastirska vina su posebna: Napravljena uz blagoslov i u slavu Gospoda

Manastirska vina prave se uz blagoslov episkopa i deo su poslušanja monaha koji sve rade u slavu Gospoda. Prave se na tradicionalan način, bez mnogo tehnoloških obrada i u sebi nose snagu grožđa i notu jakih i živih vina. Lekoviti tanini iz opne grožđa su sačuvani i takvo vino je prirodno, kvalitetno i lekovito.
Kao i svim ostalim poslušanjima u manastiru, monasi i pravljenju vina pristupaju sa velikom odgovornošću uzdajući se u Božiju pomoć a sam proizvod vide kao Božije delo.
Manastirska vina koriste se za liturgiju i pričešće ali i za prodaju posetiocima manastira i stanovništvu kako bi obezbedili ekonomsku samostalnost manastira.
U poslednje vreme na tržištu je sve više manastirskih vina, napravljenih od autohtonih srpskih sorti grožđa kao što su tamjanika i prokupac.

Manastir Bukovo sačuvao je od zaborava staru srpsku sortu “Crna tamjanika”

Crna tamjanika je lokalna i autentična sorta grožđa u Negotinskoj krajini. Poznavaoci vina kažu da je sa pravom proizvodnjom vina od ove sorte najviše odmakao Manastir Bukovo.

Foto: Manastir Bukovo

Vinarija Manastira Bukovo poznata je odavno, a sam manastir je sinonim i glavno obeležje vinogradarstva i vinarstva negotinskog kraja. Vekovna tradicija Manastira Bukovo motivisala je tadašnjeg Episkopa timočkog Justina, da sa manastirskim bratstvom obnovi i nastavi tradiciju vinogradarstva i vinarstva. Podignut je zasad crne tamjanike čime je ova drevna sorta sačuvana od zaborava. Od nje se u vinariji manastira Bukovo pravi jedinstveno vino, neponovljivog mirisa i ukusa u kome se prepliću cvetni, voćni i začinski tonovi ruže, suvog grožđa i bosiljka.

Filigran, crna tamjanika, vino iz Manastira Bukovo

Bukovsku crnu tamjaniku izdvaja od ostalih to što je stoprocentno čista, suva i što se pravi od grožđa isključivo iz manastirskog vinograda, bez dodataka i kupaže sa bilo kojom drugom sortom.

Ponudu vina možete pogledati na linku Vina iz Manastira Bukovo.

“Ambelos” vina Manastira Koporin

Manastir Koporin sa Crkvom Svetog Stefana je pravoslavni manastir koji pripada Eparhiji braničevskoj Srpske pravoslavne crkve. Nalazi se na obodu razuđenog gradskog naselja Velike Plane pri graničnom pojasu sa Smederevskom Palankom.

Vinograd manastira Koporin. Foto: Manastir Koporin

Vinograd i vinarija su deo Manastira Koporin, Braničevske eparhije. Sam vinograd je posađen 2011. godine i prostire se na 4 hektara. Prisutne sorte su: Kaberne Sovinjon, Merlo, Prokupac, Tamjanika, Rajnski rizling i Italijanski rizling.

Despotova sablja, vino Manastira Koporin

Manastir Koporin pravi vina pod imenom “Ambelos” što na grčkom jeziku označava vinograd, odnosno vinovu lozu koja daruje grožđe od koga se proizvodi vino. To vino se prinosi Bogu kao dar prirode i osvećuje se na Svetoj liturgiji gde se pretvara u krv Gospodnju.
Prilikom proizvodnje ovih vina poštuje se mnogovekovna manastirska tradicija.

Ponudu vina manastira Koporin možete pogledati na linku Vina iz Manastira Koporin.

Tamjanika i prokupac su stare srpske sorte koje se neguju u vinogradima Studenice

Vinogradi Vinarije manastira Studenica se prostiru na preko sedam hektara žutog škriljca u ataru župskog sela Stanjevo. Reprezentativni objekat vinarije sa podrumom i prostorom za deguistaciju je u izgradnji, okupan suncem i okružen desetinama hiljada čokota.

Foto: Manastir Studenica
Bela reč, tamjanika, vino iz Manastira Studenica

I pored vekovne vezanosti sa Hilandarom preko hilandarskog metoha manastira Drenče i pored blizine dvora kneza Lazara i njegovih vinograda u župskim nedrima, Župa je oduvek bila duhovno čedo manastira Studenica.  Početak ove neraskidive veze datira još iz davnog 14. veka kada je car Stefan Dušan Nemanjić carskom poveljom Manastiru Studenica poklonio  vinograde u Župi zarad “izdržavanja i svih manastirskih potreba”. Od tog vremena do današnjeg dana prisna veza večite srpske svetinje i Župe ne prestaje, a tome svedoči mnoštvo pisanih tragova, toponima i usmenih predanja.

Gledajući u budućnost oslonjeni na vekovnu tradiciju, manastirsko bratstvo rešava da upravo tu, nakon više vekova podigne, ili pre obnovi zasade vinograda i tako Župu ponovo veže za sebe i stavi pod svoju zaštitu. Imajući doslednost za cilj i poštujući vekovnu tradiciju, studenička bratija pri odabiru sorti grožđa koje će gajiti nisu imali dileme – odabiraju i sade prokupac i belu tamjaniku, stare autohtone srpske sorte.

Ponudu vina možete pogledati na linku Vina iz Manastira Studenica.

RELATED ARTICLES

POSTAVI ODGOVOR

molimo unesite svoj komentar!
ovdje unesite svoje ime

Most Popular

Recent Comments