Манастир Kрка се налази на десној обали реке Kрке, недалеко од Kистања у Далмацији. Према летописцима и историчарима манастир је подигнут 1350. године, тачно на месту где је апостол Павле проповедао хришћанство.
Манастир је током векова свога постојања рушен и обнављан, а тек у XВИИ веку је уобличен манастирски комплекс, када је манастир доживео велику обнову. Манастирска црква, трпезарија, конаци и помоћне зграде затварају и чине мало правоугаоно двориште, које је са свим страна окружено тремовима.
Главна манастирска црква посвећена је арханђелима Михаилу и Гаврилу и осталим бестелесним силама. Ова црква саграђена је изнад кречњачке пећине која је настала природним путем, са малим уделом људи који су направили преградне зидове сигом. Унутрашњост није украшена. У овим подземним просторијама пронађено је неколико гробница и пар предмета из римског периода и ово може да иде у прилог легендама да су оне коришћена у време када је хришћанима било забрањено да проповедају Христово учење. Оне су могле да послуже и као скровиште од Турака.
Стефан Kнежевић епископ је део те пећине 1876. године преуредио у манастирку капелу и посветио је Светом Сави.
Садашња црква има облик сажетог уписаног крста. Источни део чини олтарски простор, а централни део је надвишен куполом. Западни део је ужи од источног, а припрату чине три травеја, средњи је најшири у он чини главни улаз у цркву. Иконостас ове цркве није хронолошки ни стилски јединствен. Он се састоји од 55 икона које су настале од XV до XVIII/XIX века.
Манастир садржи и библиотеку која чува преко 50 богослужних књига од XII до XVIIIвека. И овде се чува једно од највреднијих и најстаријих српских средњовековних рукописа Микропољско четворојеванђеље.
О богаству манастира средочи и манастирска ризница. По драгоцености, броју историјској и уметничкој вредности онда је ово једна од најбогатијих у оквиру Српске Православне Цркве. У ризници се чувају иконе настајале од XВ до XX века као и велико број црквених предмета и свештеничких одежди.
Од 1615. године овде постоји и богословска школа која је изнедрила на стотине православних свештеника, монаха и на десетине угледних епископа. Са мањим прекидима, школа ради и дан данас
Опанак