Мушмула или дивља крушкица у Европи се гаји миленијумима, често се калеми на дуњу и крушку, а рађа исте године. Дрво може да порасте до седам метара, цвета крајем априла. Укусни плодови се беру у јесен, а некада и после првих мразева.
Кад угњиле у остави, или кад их на дрвету захвати слана и мраз, постају меке и сочне и тада су најбоље за јело. Од мушмуле се праве мармелада, ликер и ракија, а мало је познато да мушмула има невероватно широку примену у народној медицини због својих изузетних лековитих својстава.
Осим плода користе се и цвет и лист, који се бере у пролеће. Суше се на ваздуху, кора дрвета се скида у пролеће или у јесен. Мушмула побољшава вид, јача јетру и бубреге, поправља крвну слику, отклања болове у леђима и коленима. Препоручује се и код вртоглавице, дијареје, инфекције усне дупље, чак и против импотенције.
У плоду има сахарозе, глукозе и левулозе, укупно до 20 одсто шећера, танина, пектина, органских киселина, пектина, смоле, слузи, ароматичних материја, витамин Ц и витамине Б1, Б2, Б3, Б6, ПП, јабукову, лимунску и винску киселину…
Ево како можете користити мушмулу за лечење неких обољења –
С обзиром на то да незрели плод мушмуле стеже слузокожу, може да за заустављање крварења из десни и спречи појаву афти у устима. Такође, подстиче рад пљувачних жлезда и желуца, због чега се посебно препоручује старијим особама. И семенке ове биљке су врло здраве, држе се у води док не набубре, а за то време ослобађају лековите састојке. Ова вода користи се као облога код повреда коже.
Препоручују се по две шоље чаја од мушмуле, дневно. Чај се спрема од супене кашике уситњених свежих мушмула и два децилитра воде. Плодови се прелију врелом водом, поклопе, оставе да одстоје сат времена, а затим се процеде. Код запаљенских процеса усну дупљу испирати неколико пута дневно.
Ево и два одлична рецепта за мушмулу као посластицу, а уједно и лек:
ЗИМСКИ “СЛАТКИШ” СА КАРАНФИЛИЋЕМ
МУШМУЛЕ се најлакше једу када се пресеку на пола и кашичицом извади садржај, а претходно се добро оперу. Не једу се брзо, сваки плод садржи пет крупних семенки. Не би требало претеривати са њима јер се тешко варе, а већа количина може да изазове дијареју. Да би дуже трајале, потребно је да буду у фрижидеру.
Пропржене на путеру са додатком каранфилића представљају оригиналну посластицу у зимским данима. Такође, помешана пулпа мушмуле са умућеном заслађеном слатком павлаком представља занимљив и лековит мус за чланове породице, као и за изненадне госте.
МАРМЕЛАДА
ЗА припрему мармеладе, оперите меке мушмуле и исеците на комаде. Затим их ставите у лонац, прелијте водом да огрезну и три часа кувајте на лаганој температури. Након тога процедите их кроз густу крпу и окачите преко ноћи изнад лонца да сав сок исцури. Садржај не притискајте да би мармелада остала бистра.
Новости