Осећај печења у грудима или у грлу, невољно враћање садржаја и хране из желуца, бол иза грудне кости, учестало подригивање, надимање- знак су да имате горушицу. Сви ови симптоми, укључујући и отежано гутање због ког би се већ требало забринути, могу значајно утицати на начин и квалитет живота и до озбиљних оштећења једњака.
Иако је ово медицинско стање посебно распрострањено у западном свету и постоји масовна употреба терапија- промена начина исхране остаје терапија прве линије.
ГЕРБ је једна од најчешћих гастроинтестиналних болести која погађа око 20% људи широм света, а у Европи се око 20 милиона људи бори са овом болешћу горњег дигестивног тракта. ГЕРБ је скраћеница за гастроезофагеалну рефлуксну болест, чији је најчешћи симптом горушица Познато је да нелечени ГЕРБ доводи до компликација као што су Barrett-ov једњак и аденокарцином једњака.
Оно што разликује горушицу од ГЕРБ-а јесте дуготрајност проблема. Проблем не представља повремена појава горушице после конзумирања одређених намирница. Проблем је када то постане устаљена појава, која се понавља готово по сваком оброку.
Исхрана игра кључну улогу у држању овог обољења под контролом.
Гојазност је уско повезана са појачаним симптомима ГЕРБ-а.
Одређена храна може појачавати количину киселине која се производи у желуцу и погоршавати симптоме. Зато је уравнотежена исхрана богата правим намирницама кључна у процесу лечења овог стања. Не постоји јединствени јеловник или јединствена исхрана за ублажавање симптома ГЕРБ-а. Свакој особи неопходан је персонализовани план исхране који ће помоћи приликом борбе са овим обољењем.
Ево коју храну би требало избегавати:
Храна која може подстаћи стварање и лучење киселине и узроковати проблеме са варењем није препоручљива особама које пате од симптома ове болести.
Грицкалице и слаткиши могу бити и најгори непријатељи особа са ГЕРБ-ом. Они садрже основне кривце за стварање и лучење киселине у желуцу.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Пржена храна богата масноћама никако се не препоручује, али ни јако зачињена и љута храна не представља добар избор. Ова храна ће иритирати црева, а самим тим и погоршати симптоме које осећате.
Иако већини људи представља свакодневну јутарњу навику, не препоручује се започињање дана кафом, чајем и цигаретама, јер ће то узнемирити Ваш желудац, црева и једњак. Поред тога, пазите да не претерате у дневном уносу напитака са кофеином. Алкохолна и газирана пића су такође познати окидачи који могу погоршати симптоме.
Коју храну треба јести?
Да ли знате да је храна богата влакнима најбољи савезник када је у питању исхрана код ГЕРБ-а? Одређено воће може помоћи у смањивању желудачне киселине и ублажити Ваше симптоме. Поврће такође може ублажити непријатне симптоме ове болести.
Конзумирање немасног меса и немасне рибе је дозвољено када патите од ГЕРБ-а, постарајте се само да намирнице припремате на прави начин.
Поред тога, изузетно је важно конзумирати намирнице богате пробиотицима и пребиотицима како бисте одржали баланс у дигестивном тракту.
Распоред оброка јако важан !
Осим правилног избора намирница, распоред оброка је такође веома важан када је у питању исхрана код ГЕРБ-а. Стручњаци саветују више оброка дневно, у једнаким временским интервалима, као и да се храна уноси у умереним количинама, те да се једе и жваће полако, а сваки залогај сажваће барем 20 пута.
Здрава исхрана је најбољи начин на путу до ублажавања непријатних симптома које ГЕРБ изазива.
Како се код ГЕРБ-а препоручује одржавање оптималне телесне тежине, тим Центра за гојазност Структура Вам може израдити индивидуални план исхране на основу потреба Вашег организма и помоћи Вам у борби са симптомима овог обољења.
Мислите на своје здравље – обратите се стручном тиму Центра за гојазност Структура!
Извор: Мирођија