Kozji sir je moćan lek. Dokazano je da snižava nivo holesterola i šećera u krvi, jača imunitet, štiti od alergija, čisti masnu jetru, smanjuje rizik od kardivaskularnih bolesti, blagotvorno utiče na digestivni trakt, rad bubrega… i popravlja raspoloženje. Blagotvoran je i za zdravlje trudnica, dece i sportista.
U sremskom selu Kukujevci nalaze se farma i mlekara u kojoj nastaju najbolji srpski proizvodi od kozjeg mleka.
Predstavljamo vam 6 visokokvalitetnih kozjih sireva brenda “Kozari”, napravljenih od 100% kozjeg mleka, koje ćete zavoleti čim prvi put osetite njihov ukus na nepcima.
1.Stari beli kozji sir u kriškama – polutvrdi, punomasni

Beli sir se proizvodi prema starom srpskom receptu i formira se u pravilne četvrtaste kriške. Potrebno je oko devet litara mleka da bi se napravio kilogram ovog polutvrdog, punomasnog i veoma kompaktnog sira. Tvrđi je od sličnih vrsta sireva i poseduje veoma prijatan slano-kiseli ukus sa prizvukom kozjeg mleka. Uz malo sreće probaćete ga u periodu idealnog zrenja, kada počinje da dobija blago gorak, pa čak i slatkast ukus. U ovom siru uživajte dok pijete bela i crna vina. Odličan je uz voćne rakije poput šljivovice, kajsije, kruške i dunje. Isecite sir na nešto deblje komade. Stavite ih na gril i pecite dok površina ne dobije žutocrvenkastu boju.
2. Dimljeni kozji sir- polutvrdi, punomasni

Osnova dimljenog sira je polutvrdi punomasni beli kozji sir, te se i on formira kao pravilne četvrtaste kriške različitih debljina. Nakon perioda starenja u periodu od najmanje dvadeset dana, beli sir se vadi iz posuda, suši i zatim hladno dimi „tečnim dimom“. Tradicionalno, dimljeni sir se jede kao predjelo zajedno sa pršutom, slaninom, paradajzom, krastavcima i belim hlebom. Povećajte užitak konzumiranjem žestokog alkohola poput rakija od šljive, kajsije, kruške, dunje.
3.Kozji sir u ekstra-devičanskom maslinovom ulju- polutvrdi, punomasni

Kriške belog kozjeg sira se vade iz kantica u kojima leže, seku se na kockice, suše jedan dan i stavljaju u veoma lepe staklene teglice, ili u jednostavne plastične kantice za kupce sa većim potrebama. Dodajemo bobice kleke, masline, ruzmarin i čubar u posudu i sve prelivamo ekstradevičanskim maslinovim uljem. Teglica (ili kantica) se ostavlja da odleži još neko vreme kako bi potopljene kockice sira mogle da upiju ulje. Svi sastojci, pažljivo odabrani baš kao i samo hladno ceđeno maslinovo ulje, ne samo da povećavaju zdravstvenu vrednost, nego daju i poseban mediteranski ukus ovom siru. Kozji sir u maslinovom ulju se obično servira kao predjelo. Najjednostavniji način je da se kockice sira zajedno sa ostalim sastojcima izvade iz teglice (kantice) i stave na tanjir. Maslinovo ulje treba preliti preko sira. Možete dodati nešto semenki, pa čak i sušeno grožđe. Ako dodate dimljeni pršut i čašu belog vina, osetićete pravi mediteranski duh.
4.Kozji sir u listu kestena- meki ekstramasni

Kestenov list, koji leži u belom vinu dva dana pre nego što se u njega umota sir, održava sir svežim zadržavajući njegovu blago kiselu vlagu i pri tome mu daje svež ukus voća koji potiče iz vina. Bele, sive i plave plesni, koje se nalaze na površini sira ispod kestenovog lišća, doprinose neodoljivom ukusu, lagano obrađujući sir u toku zrenja. Zrenje traje između 20 i 30 dana, u potpuno kontrolisanim uslovima zbog velike osetljivosti ovog sira. Konzistencija je od kremaste, gotovo tečne, preko meke, do nešto čvršće. Sir ima jak ukus i miris zbog čega se lepo dopunjuje svežim, hrskavim pecivom. Odličan je sa slatkim dezertnim vinima, a vredi pokušati pronaći kombinaciju i sa belim vinima, ili žestokim alkoholnim pićima. Kestenov list je potrebno ukloniti pre konzumiranja sira.
5.Kozji sir u hrastovoj kori i čubru- meki punomasni

Veoma specifičan ukus ovog sira, postignut je slojem rendane hrastove kore i čubra na samoj površini. Hrastova kora je bogata taninima, poznata je po svojim antibakterijskim osobinama i veoma dobra za zaustavljanje krvarenja. Čubar je antiseptična biljka izuzetna za poboljšanje varenja. Dominantne bele plesni, uz malo plavih i sivih, obrađuju sir od spolja ka unutra u blizini njegove kore, dok mlečne starter kulture obrađuju sir iznutra. To je razlog što ovaj sir poseduje prijatnu meku, ili polutvrdu konzistenciju (u zavisnosti od perioda zrenja). Zrenje se izvodi u atmosferi sa strogo kontrolisanom temperaturom i vlažnošću u trajanju 20-30 dana. Što je period zrenja duži, to sir dobija mekšu teksturu. Izuzetan je kada se konzumira uz bela vina kao što su Sovinjon blank, ili Šardone.
6.Kozji sir u pepelu hrasta -meki ekstramasni

Kozji sir u hrastovom pepelu je sir sa zrenjem i plesnima. Njegova kora se formira nanošenjem pepela hrastovog drveta, uz malo praha pečenog lešnika. Hrastov pepeo zadržava antiseptička svojstva, a takođe je bogat i mineralnim materijama, što dodatno podstiče i oplemenjuje razvoj plesni. Naneseni sloj nije preterano tvrd, ali ipak održava konzistenciju sira. Ukus određuje veoma lepa meka tekstura sa blagom aromom lešnika, baš kao i prepoznatljivom aromom belih i manjom količinom drugih plemenitih plesni. Nije preterano „težak“, ali poseduje karakterističan ukus, tako da bi ga trebalo jesti dok pijete bela vina poput Sovinjon blank, Šardone, ili Sivi pino. Servirajte ga na drvenom pladnju za sireve zajedno sa kriškama voća poput jabuke, kruške, smokve.
Saznajte više o ovim izuzetnim proizvodima, prednostima kozjeg mleka i mogućnostima kupovine na fejsbuk stranici brenda Kozari https://www.facebook.com/kozari/ i veb sajtu Kozari.