Kosidba na Rajcu simbolično predstavlja mobu i svečan završetak košenja planinskih livada. Ovu turističku manifestaciju prati tradicionalni kulturno-umetnički program, narodno poselo i izložba poljoprivredne mehanizacije.
Ove godine Kosidba na Rajcu održaće se od 17. do 19. jula, a na njoj će se okupiti gosti iz raznih krajeva.
Kosači se okupljaju ujutru oko 9 sati, a sa njima i vodonoše, domaćice, trubači i pevači. Uz zvuk trube odigra se Đidijsko kolo i otpeva kosačka pesma:
“Oj, kosači, gde ćemo na mobu,
Il’ na Rajac, il’ na Dobru vodu…”
Takmičari, kosači, obučeni su u narodnu nošnju, na glavi im je slameni šešir, a uz sebe imaju i izvezenu šarenu torbu. Samo tkamičenje je prilika da kosači pokažu svoju veštinu.
Na kraju se bira najbolji i najveštiji kosač i proglašava zs Đidiju ili Kozbašu. Pobednik će na sledećoj kosidbi predvoditi kosače.
Na svežem otkosu domaćice postavljaju ručak, čijise miris meša sa mirisom pokošene trave.
Po završetku manifestacije livadom prolazi moderna poljoprivredna mehanizacija, a zatim se svi okupljaju na pozornici da još jednom pozdrave najbolje kosače.
TRPEZA NA RAJCU
Trpeza na Rajcu je jedan od najatraktivnijih događaja manifestacije. Na njoj se mogu naći razni specijaliteti iz tradicionalne srpske kuhinje.
Udruženje žena Zlatne ruke svake godine spravljaju specijalitete naših baka i prabaka i na taj način čuvaju srpsku kuhinju od zaborava.
Lepo aranžirana hrana, sem što spada u lokalnu turističku ponudu, predstavlja i prikazuje kulturu ishrane naših predaka.
Kosački ručak se priprema za sve učesnike manifestacije.
Žene, koje spremaju i postavljaju ova divna jela na mobama, zovu se ručkonoše.