U uvodu srpskog udžbenika iz istorije štampanog 1933. godine „definicija“ Jugoslovena kao naroda sa današnjeg stanovišta i više je nego zanimljiva.
Reč je o udžbeniku za niže razrede, pa se učenici obaveštavaju o tome šta je porodica, narod, Sloveni, domovina i… jugoslovenski narod.
– Kada se ide na sever, doći će se do velike planine Karpata. Severno od ove planine živeli su nekada zajedno: Rusi, Poljaci, Čehoslovaci, Južički Srbi i Jugosloveni. Svi su oni braća po krvi i jeziku i zovu se jednim imenom Sloveni. Docnije su se raselili i zauzeli zemlje u kojima danas žive. Slovenima pripadaju i Bugari – udžbenik ovako objašnjava pojam „Sloveni“.
Ipak, daleko je interesantnija definicija „jugoslovenskog naroda“:
– Sloveni koji su se odselili na jug dobili su naziv Jugosloveni. To su tri jugoslovenska plemena: Srbi, Hrvati i Slovenci. Ljudi iz sva tri plemena su braća po krvi i jeziku i čine jedan narod – piše u udžbeniku.
Podsetimo, 3. oktobra 1929. Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca je zvanično preimenovana u Kraljevinu Jugoslaviju. Udžbenik je verovatno nastao na talasu potrebe promovisanja koncepta „jednog naroda podeljenog u tri plemena“.
Izvor: Dnevno