Za Nikolu Teslu slobodno možemo reći da je skoro svako čuo, međutim sudbinu njegove porodice malo ko zna.
Osim Nikole, Milutin i Georgina, imali su i sina Daneta i tri kćeri: Angelinu, Milicu i Maricu, najmlađe dete.
O smrti Nikolinog brata i dan danas se spekuliše, a jedino što je sigurno je to da je ova nesreća ostavila dubok trag u životu slavnog naučnika.
Ovo je priča o sudbini sestara Nikole Tesle.
Najstarija sestra, Milka, rodila se u Senju. Udala se za Voju Glumičića, koji je preminuo 1892. godine. Iz tog braka, koji je ostao zapamćen kao vrlo loš, Milka je dobila kćerku.
Posle Vojine smrti Milka se preudala, što je u patrijarhalnoj Teslinoj porodici bilo v rlo loše primljeno.
Marica Tesla
Kaže se da je Marica Tesla bila izuzetno talentovana žena. Govorila je četiri svetska jezika i znala je više od deset hiljada stihova stihova iz svetske književnosti.
Bila je dopisnik nekoliko listova – Srbobrana u Zagrebu, Branka, Budapester Tagblama… čime je nastavila porodičnu tradiciju oca Milutina Tesle, koji je takođe bio honarni dopisnik iz Like nekoliko austrijskih, novosadskih i drugih novina.
Bila je udata za paroha Nikolu Kosanovića, a ostala su sačuvana pisma koja je slala bratu Nikoli iz Sušaka i Rijeke, gde joj su prug imao parohiju.
Brata je redovno obaveštavala o uspešnom školovanju svoje četvorice sinova.
U ime brata Nikole prisustvovala je svečanoj akademiji, 28. maja 1936. godine na Kolarčevom univerzitetu u Beogradu povodom osamdesetog rođendana Nikole Tesle.
Marica je umrla u osamdesetoj godini i sahranjena u Zagrebu 1938. godine.
Milutin Kosanović, Maričin sin, bio je doktor medicine. Prijavio se kao srpski dobrovoljac u Balkanskim ratovima ubrzo po diplomiranju, 1912. godine. Po povratku iz ratova Milutin je bio hirurg u bolnici u Ogulinu. Nesebično je pomagao siromašnima.
Sava Kosanović, najmlađi Maričin sin, bio je doktor prava. Doktorirao je u Budimpešti.
Kasnije je bio generalni sekretar Samostane demokratske stranke Svetozara Pribićevića sa kojim je i otišao u emigraciju.
Bio je ministar u vladi Ivana Šubašića, a zatim i u prvoj vladi maršala Tita.
Nakon rata, od 1948. do 1950. godine je bio ambasador FNRJ u Vašingtonu i ministar informisanja.
Sava Kosanović, kao jedini naslednik Tesle u SAD, odlučio je da se zaostavština njegovog ujaka prenese u Beograd, nakon čega je osnovan Muzej Nikole Tesle, ustanove koja sada pripada svetskoj kulturnoj zaostavštini.
U svojim uspomenama Sava Kosanović je zapisao: “Kada sam 7. januara 1943. ujutro ušao u Teslinu sobu, s jednim bliskim prijateljem, Tesla je ležao mrtav. Još mršaviji i bleđi malo zgrčen, sa zaleđenim sažaljivim izrazom, gotovo osmehom na licu. Na velikom okruglom stolu stajala je jedna otvorena metalna kutija, kakvih je mnogo imao, sa pismima i izvučenom slikom, poslednjom Teslinom, u grupi posetilaca 1942. godine”.
Angelina Tesla
Angelina Tesla bila je supruga prote Nikole Trbojevića. Imala je petoro dece Uroša, Petra, Nikolu, Maricu i Milicu.
Svi su završili fakultete, a četvoro su postali doktori nauka.
Poslednje dane života Angelina je provela kod ćerke Marice u Kistanjama.
Sin Petar je bio monah. Kao monah Petronije živeo je u Šišatovcu na Fruškoj gori. Kasnije je postao i arhimandrit tog manastira.
Prepiske Petronija i ujaka Nikole, koja su bila sačuvana u manastirskoj biblioteci izgorela su za vreme Drugog svetskog rata.
Tokom Prvog svetskog rata Petronije je manastir pretvorio u sirotinjski dom.
Izučavao je život crkve, tražio liturgijsku obnovu, a navodno se zalagao da se služba obavlja i na mađarskom jeziku. Pravo je studirao u Budimpešti, 1906. je doktorirao teologiju, a tri godine kasnije i pravo.
Petrov brat Nikola poznatiji u Americi i literaturi kao Nikolas Terbo pokazao je da, ne samo zbog imena, ima najviše talenta za tehniku od svih Teslinih rođaka. Završio je gimnaziju u Budimpešti i 1911. u tom gradu diplomirao na Tehničkom fakultetu.
Nikola koji je i likom podsećao na ujaka, a u SAD je otišao tridesetak godina posle Tesle. Taj matematičar i priznati pronalazač ostvario je u Americi i u Evropi više od 120 patenata, najveći broj u automobilskoj industriji. Posle rata bio je profesor praktične nastave na Lorens institutu za tehnologiju u Detrojitu .
Prema navodima njegovog sina Vilijema Terboa, dvojica Nikola imali su nesporazum, jer je stariji Tesla bio bez finansijskog pokrića za svoje pronalaske i nekoliko puta je potpuno bankrotirao. Terbo je investirao novac u neke ujakove projekte u vezi sa automobilima, ali je Tesla to potrošio u druge svrhe.
Vilijem Terbo je danas počasni predsednik, a jedno vreme je bio izvršni direktor, Teslinog društva u SAD.
(Dnevno.rs)