U Muzeju kamena u selu Paštrić kod Mionice u ponedeljak je javnosti predstavljeno sedam kamenih gramata posvećenih slavnim ličnostima: Nikoli Tesli, Njegošu, Ljubi Popoviću, Desanki Maksimović, Milovanu Danojliću, Petru Pajiću i Matiji Bećković.
Kamene gramate sa uklesanim stihovima u Paštriću su posebna dragocenost, ocenili su svi prisutni gosti.
Prema rečima Predraga Pece Petrovića, koji je na svom imanju napravio Muzej kamena, plan je da se nastavi izrada kamenih gramata zaslužnima, kao svojevrstan dug i segment muzeja na otvorenom.
– Kako je izašla knjiga epigrafa Matije Bećkovića poklopile su se sve srećne okolnosti da ovako nešto napravimo. Onda je Matija dolazio ovde, pa smo se dogovorili da od sto gramata danas otkrijemo sedam, koliko smo stigli da izradimo.” – objašnjava Predrag Petrović, napominjući da je ideja potekla od književnika Radovana Belog Markovića.
– Čuo sam ali nisam znao i verovao, niti sam Paštrić zamišljao kao neki kameni grad i kamenu prestonicu, a pogotovu da će se tu objavljivati kamene knjige. Tek izašlu knjigu “Sto mojih portreta” vidim uklesanu na kamenu. Opet svoje prijatelje koje sam tu opevao vidim uklesane u stene. To je nešto što nisam ni sanjao da bi moglo biti. – rekao je akademik Matija Bećković.
Muzej kamena sa Kamenom knjigom na otvorenom već sada predstavlja jedinstvenu kulturnu posebnost na ovim prostorima.