Beta-karoten jača imunitet, smanjuje opasnost od maignih tumora i pomaže u borbi protiv akutnih i hroničnih infekcija. Beta-karoten je biljni pigment iz grupe karotenoida, a naš organizam iz njega proizvodi vitamin A.
Najveća količina beta-karotena nalaze se u žutom i narandžastom voću i povrću, kao i tamnozelenom lisnatom povrću, pa zato treba konzumirati šargarepu, avokado, kivi, dinju, krušku, pomorandžu,bundevu, jabuku, spanać,slatki krompir,zelenu salatu,kupus brokoli i kelj.
Nutricionisti preporučuju da se šargarepa termički obrađuje, jer kada se jede sirova samo se tri odsto beta-karotena oslobađa tokom varenja, a kada se jede kuvana taj proces raste na čak 33 do 39 odsto.
Beta-karoten zadužen je za mnogobrojn važne uloge povezane sa našim zdravljem. On ima zaštitnu ulogu u procesu začepljenja krvnih sudova, pa se zato kaže da je čuvar zdravlja naših krvnih sudova i srca. Značajan je i u borbi protiv akutnihi hroničnih infekcija, a smatra se i da smanjuje opasnost od razvijanja malignih tumora.
Kako beta-karoten čuva našu kožu
Beta-karoten štiti našu kožu od štetnog uticaja UV zračenja, pa ga zato ima i u preparatima za sunčanje. Jedan od najpoznatijih antioksidanasa i deluje u borbo protiv slobodnih radikala.
Pored toga, neophodan je stvaranje pigmenata melanina, smirivanje tegoba kod gastritisa o lečenje degeneracije žute mrlje.Visoke doze beta-karotena ne uzrokuju nuspojeve, osim što mogu da oboje kožu u žutonarandžastu boju, što se prevazilazi smanjenjem doze. Međutim iako je beta-karoten višestruko koristan za prevenciju mnogih bolesti i očuvanje našeg zdravlja, smatra se da današnji čovek ishranom uzima samo oko 2 mg beta-karotena na dan, što je nedovoljno. Epidemiološki podaci govore da u mnogim zemljama, čak 45 odsto stanovništva ne unosi dovoljnu količinu vitamina A, što posredno govori da je nedovoljan i unos beta-karotena. Zato, okrenimo se zdravoj ishrani punoj voća i povrća.