KAKO DA NEGUJETE JAGORČEVINU: Pravi vesnik proleća koji očarava jarkim bojama

Jagorčevina je prvi vesnik proleća koji očarava jarkim bojama i unosi mnogo pozitivnog raspoloženja u prvim danima najlepšeg godišnjeg doba. Ona je prethodnica nove sezone i tako opravdava naziv Primula, što znači prva.

primula jagorčevinaJastučasta jagorčevina je jedna od najaktuelijih biljaka u ovom periodu. Boje njenih cvetova izuzetno privlače poglede, a mogu se napraviti i razne kombinacije sa vrlo interesantnim prelazima.

Puna jagorčevina, čiji cvetovi podsećaju na sitne ružice, od februara obogaćuje izbor. Još pre nekoliko godina ova vrsta je tretirana kao posebno atraktivna i retka, a sada sorte u žutoj, beloj, narandžastoj, crvenoj i plavoj boji doživljavaju (i bukvalno) svoj procvat. Guste i pune cvetove romantičnog izgleda treba predstaviti na odgovarajući način: na dobro vidljivom mestu, ušuškane u meku mahovi okružene vencem od vrbovih grana ili u kombinaciji sa lisnodekorativnim biljkama kao što su bršljan i ukrasne trave, postaju atrakcija.

Jagorčevina (Primula elatior) je upadljiva, jer se njeni cvetovi nalaze na stabljikama visokim oko deset centimetara. I loptasta jagorčevina (Primula denticulata) otvara svoje cvetne lopte na visini. Ne samo u saksiji već i u bašti, ova jagorčevina je lep vesnik proleća.

Ljutić (Primula aurikula) zauzima posebno mesto. U Engleskoj zaljubljenici u ovu biljku obavezno je predstavljaju na izložbama cveća i uvek biva nagrađena. Ko je zainteresovan za uzgajanje ljutića, trebalo bi da počne sa otpornim baštenskim vrstama.

jagorčevina 2

Nega jagorčevine je jednostavna. Važno je uklanjanje precvetalih delova. Tako novi pupoljci dobijaju dovoljno mesta da se razviju. Treba uklanjati i oštećene listove. Nemojte dozvoliti da busen bude suv, ali ni da biljke konstantno budu u vlazi. Najbolje je da zemlja uvek bude umereno vlažna. to će vam lakše poći za rukom u većim saksijama nego u malim plastičnim saksijicama. Napolju, na svežem vazduhu, osećaju se najbolje, a blagi mraz im ne šteti. Cvetove treba noću zaštititi novinskim papirom. Ukoliko preti opasnost od dugih i jakih mrazeva, unesite biljke na hladno zaštićeno mesto.
Jastučasta jagorčevina je perena i posle cvetanja može se presaditi u baštu.

Izvor: Lisa

PROČITAJTE JOŠ: KAKO DA VAM KALE USPEŠNO CVETAJU: Ključni saveti za negu cveća

PROČITAJTE JOŠ: PROLEĆNO CVEĆE KOJE ĆE VAM ULEPŠATI BAŠTU: Ovih 5 biljaka morate da zasadite

Придружите се тиму успешних: Објављен оглас за закуп локала на београдским пијацама

ЈКП “Београдске пијаце” са задовољством обавештава заинтересована физичка и правна...

Београдске пијаце: Објављен оглас за закуп тезги, расхладних витрина и боксева

ЈКП “Београдске пијаце” са задовољством обавештава заинтересоване произвођаче и предузетнике...

Пијаце радо посећују деца: Здраве навике и забава за најмлађе

Здрава исхрана утиче на правилан развој деце, али и...

Чудесна исцељења која су се догодила пред моштима Светог Василија

Сва чуда која се догађају у Острогу монаси брижљиво...