Izraz “izvući deblji kraj” nema pozitivno značenje u našem jeziku, kako mnogi veruju. Evo i zašto:
U određenim životnim situacijama kada vam nešto ne ide u korist, neko će vam reći da ste “izvukli deblji kraj”. Ovaj izraz ljudi, međutim, često koriste pogrešno, jer mu pripisuju značenje koje izvorno nema!
Prema tumačenju koje mnoge dovodi u zabludu, izraz “izvući deblji kraj” je nastao kao posledica raspodele ili deobe, a onaj koji ga je izvukao dobio je vredniji i bolji deo. Ovo je potpuno pogrešno tumačenja.
Naime, postoji veliki broj ljudi koji u govoru izvlačenje debljeg kraja koriste kao nešto pozitivno, pa se čak i na internetu mogu naći tumačenja koja mu pripisuju pozitivnu konotaciju. To, međutim, nije tačno.
Kako je ZAISTA nastao ovaj izraz i koje je njegovo PRAVO značenje?
Jedna od narodnih izreka kaže da – batina ima dva kraja i upravo sa tim ima veze i pomenuti idiom. “Batina sa dva kraja” nas upozorava da se situacija može po nas završiti nepovoljno, a pošto se batina obično drži za tanji kraj, onaj koga tuku prolazi loše jer izvlači deblji kraj.
Ipak, lingvista Svetlana Siljepčević ističe za “24 sata” da je ovo tumačenje netačno i da se izraz može isključivo protumačiti kao negativan ishod.