U Galeriji Narodnog muzeja Valjevo će se u četvrtak, 15. oktobra sa početkom u 19 č održati izložba pod nazivom “Podrinje – porodične i kolektivne svetkovine.”
Izložba ima za cilj predstavljanje različitih segmenata društvenog života koji se najviše ogleda u porodičnim i kolektivnim svetkovinama, kao i transformaciju običaja valjevskog i podrinjskog kraja tokom 20. veka.
Običaji se transformišu u skladu sa novim ekonomskim i društvenim okolnostima ali se ne napuštaju, već se na različite načine interpretiraju i trpe promene u skladu sa sveukupnim promenama u društvu. Upravo kroz ovu izložbu, bićete u prilici da to i vidite kroz niz fotografija, video zapisa… ali i jedan dokumentarni film. O čemu govore?
Za razliku od prethodnih, ovogodišnje istraživanje bilo je, u okviru republičkog projekta Podrinje, prošireno i na susedne podrinske oblasti Jadra i Semberije (Republika Srpska). Stručni tim muzeja koji je vodila etnolog Gordana Pajić, prikupljao je građu o našim svetkovinama – preslavama, seoskim slavama i vašarima.
Pored religijskog karaktera ovi običaji imaju i karakter društvenih običaja, pa je u tom kontekstu ovo istraživanje nastavak već započetog istraživanja. Istraživački akcenat je stavljen upravo na procese promena i transformaciju običaja. A to ćete najbolje zapaziti ako posetite izložbu. Videćete impozantnu, obimnu prikupljenu građu koju čini preko 400 fotografija i još…
Prikupljenu građu za izložbu čini preko 400 snimljenih fotografija, 11 video zapisa u naseljima u kojima je obavljan terenski rad, a to su: Prijezdić, Skadar, Stave, Jovanja, Brankovina, Valjevska Kamenica, Pecka, Jelav (Loznica), Zagoni i Dragaljevac (Bijeljina).
Za potrebe projekta korišćeni su i foto dokumentacija Etnografskog muzeja u Beogradu i Narodnog muzeja u Šapcu.
Ovaj Projekat stručnoj i široj javnosti predstavljamo izložbom: Porodične i kolektivne svetkovine – primeri transformacije običaja u valjevskom kraju i susednim podrinjskim oblastima i filmom: Vidimo se za molitvu.
Tokom decembra, od utorka do subote u vremenu od 10 do 11:30 i od 16 do 17:30, kao i nedeljom od 10:30 do 14:30 č, besplatan je obilazak stalnih postavki – Centralne postavke i Muselimovog konaka, uz kupovinu bilo kog suvenira.