У потрази за бољим животом и лакшим динаром Срби из села одлазе у градове, остављајући пусте домове и земљу.
Иста судбина није заобишла ни село Тмаву код Куршумлије. Иако је Тмава удаљена само десетак километара од Куршумлије, има асфалтни пут, воду, струју и све услове за нормалан живот, али у њему живи само педесетак становника.
Међу реткима који су остали је породица Радовановић која обрађује више од 50 хектара земље и имају фарму са 400 оваца.
Немања Радовановић одлучио је да се, са супругом Јеленом, врати у своју дедовину и ту започне нови живот.
“Одлучио сам се да се бавим пољопривредом, вратио сам се на село и кренуо да оснивам фарму оваца. Сад тренутно имам око 400 оваца и јагњади расе ил-де-франс и витемберг. Сва грла су уматичена, сад имам око 250 оваца које подлежу субвенцијама”, каже Немања Радовановић.
“Што имају сви у граду имамо и ми, значи све, баш све услове, само с тим што се мало више ради, али мора да има мало и воље и жеље да се нешто ради, не може нешто да се ради ако не волиш”, каже Јелена Радовановић из села Тмаве.
Немањиним стопама ће и млађи брат Стефан.
“Има се све и може лепо да се заради. Планирам да останем овде и да оснујем породицу”, каже Стефан Радовановић, из села Тмаве.
У потрази за бољим послом Куршумлијску општину годишње напусти више стотина људи, а око десетак села потпуно је угашено.
Како би подстакли људе да не напуштају родно место, Општина Куршумлија труди се да улаже у пољопривредну производњу и бољу инфраструктуру у селима, па годишње за то издваја више од 100 милиона динара.
“Држава нам излази у сусрет са субвенцијама, 7.000 по једном матичном грлу и на тај начин стимулише нас да би што више држали грла, јер што више грла све више пара”, каже Ранко Радовановић из села Тмаве.
“Људи су задовољни не само тим субвенцијама него имамо и орагнизовану службу пољопривредну која помаже људима и око обнове газдинстава и око конкурса које Министарство пољопривреде расписује”, каже Радољуб Видић, председник општине Куршумлија.
Извор: РТС