Wednesday, January 15, 2025
NaslovnaZanimljivostiGaravice: Treće stratište po broju srpskih žrtava, sa čak 12.000 stradalih Srba

Garavice: Treće stratište po broju srpskih žrtava, sa čak 12.000 stradalih Srba

Garavice su jedno od najvećih stratišta srpskog naroda posle Jasenovačkih logora i logora Gospić – Jadovno.

To je u geografskom smislu prostor udaljen od grada Bihaća dva i po kilometra, a obuhvata Garavice, Karađorđevo selo(nekad Brezovica, a danas Kamenica) i Ceravac. Na zemljištu koje je bilo u vlasništvu dobrovoljaca iz Prvog svetskog rata, nalazile su se prirodne livade, jaruge i kanali različitih dužina i dubina.

garavice

U Bihaću su prvo pokupljeni najugledniji i najbogatiji Srbi 20. Juna 1941. i pobijeni posle tri dana mučenja u zloglasnoj kuli. U Kapetanovoj kuli su Srbi dovođeni i mučeni, tučeni i mrcvareni, da bi potom bili odvedeni na stratište i na monstruozan način ubijeni.

Muslimani su nakon rata svedočili o strašnim kricima koji su dolazili iz kule. Husref Redžić kaže: „Tako je trajalo iz dana u dan, iz noći u noć. Zatvarali smo prstima uši da ne čujemo taj lelek i jauk, koji nije bio sličan ni ljudskom ni životinjskom glasu. Teško da je postojalo nešto strašnije od tog karakazana, tog zatvorskog dvorišta, u kojem su masakrirani srpski seljaci… Smrt na Garavicama je dolazila kao izbavljenje…“

U noći 23/24. juna 1941. godine oko 1.200 Srba je sabijeno na fudbalskom igralištu u Bišću. Odatle su ih oterali prema Kulen Vakufu i Bosanskom Petrovcu odakle se nisu vratili. Njih je poklala grupa hercegovačkih muslimana pod komandom Envera Kapetanovića 28. juna 1941.

Ubijanje na Garavicama je vršeno uglavnom od 3. jula do 3. septembra 1941. godine. Prve grupe Srba su odvođene i ubijane noću, a kasnije u julu i avgustu 1941. godine i danju.

Prema podacima koje poseduje muzej u Bišću na ovom mestu je stradalo preko 10.000 ljudi, dok drugi izvori govore da ih je bilo preko 14.450. Tu su stradali Srbi dovedeni iz drugih okolnih mesta, jer sam Bihać nije imao toliki broj. Tu su ubijani Srbi iz Bosanske Krupe, Bosanskog Petrovca, Cazina, Velike Kladuše, pa čak iz udaljenih mesta kao što su Donji Lapac, Korenica i Slunj. Ovde je ubijano srpsko stanovništvo, ali je ubijen i manji broj drugih nacija uključujući Jevreje i Rome.

garavice

Skromni spomenik postavljen 27. jula 1949. godine je uklonjen i postavljen pored Kapetanove kule. Spomen područje koje obuhvata 149.479 metara kvadratnih je obeleženo skulpturama koje su komunisti izgradili po idejnom rešenju Bogdana Bogdanovića, a koje ne pokazuju ko su bile žrtve, vreme kad su stradali, broj žrtava, ni ko su bili dželati. Ovaj spomen-park je podignut na brežuljku na suprotnoj strani od one na kojoj su ustaše poubijale svoje žrtve.

Mnogi Srbi nisu došli ni do Kule ni do Garavica. Skončali su tamo gde ih je zatekao ustaški malj ili kama. Ubistva Srba iz Bihaća se sprovode po porodičnim kućama, njivama i na brojnim masovnim stratištima u okolini Bihaća. Mnogi su živi zapaljeni u svojim kućama, pobijeni u podrumima, u koje su ustaše nakon pokolja uterali svinje da bi se hranile ljudskim mesom…

Teško je sva stratišta nabrojati, a zna se za ova: Garavice, šuma Osoje kod Vrste, Mikuljanove štale, Uljevite bare, kuće Bubala, Delića jama, Međudražje, Risovačka jama, Pritočka crkva, Privor kod sela Vinca,Malo Založje, Babina greda, Jankova njiva u Hrgaru, Ripačke Zabarice i Čair, dvoslan u Lohovu, Gorjevac, Klišević, Bugar, bare u Rajnovcima, Kulen Vakuf, Grmuša, Račić, Lohovska Brda… Mnoga od njih su zatrpana i betonirana, bez ikakvog znaka i obeležja.

Bihać je pre Drugog svetskog rata imao 16-17 hiljada Srba, a već 1942. godine ni jednog jedinog.

(Podaci preuzeti iz: Garavice, zbornik saopštenja, svjedočenja i dokumenata, Banja Luka, 2011.)

IZVOR: JASTREBARSKO 1942 – Udruženje djece logoraša, njihovih potomaka i poštovalaca/Srpska istorija.

Katarina
Katarina
Opančar u usponu
RELATED ARTICLES

POSTAVI ODGOVOR

molimo unesite svoj komentar!
ovdje unesite svoje ime

Most Popular

Recent Comments