Када је у априлу 2017. године основан фолклор у Деспотовцу, нико није очекивао колико ће интересовање изазвати. Не само да су велико интересовање и жељу да заиграју у опанцима показали млади, који су традиционално набољи и највернији играчи народних игара, већ су се међу фолклораше умешали и неки за које нико не би ни помислио да уопште умеју да играју…
Али, вратимо се за на тренутак када је све заправо и почело. Фолклорни ансамбл „Свети Стефан – деспот српски“ у Деспотовцу основан је још 2004. године када је окупио стотинак чланова махом млађег узраста. Био је то само део велике групе играча, обједињене у селима у оквиру општине Деспотовац и предвођене једним кореографом. Кореограф, Петар Миладинов, међу фолклорашима већ деценијама познат као Пеца, стекао је године и године искуства играјући а онда и водећи фолклор у Ресавици, са којим је освојио многе награде и обишао па скоро пола Европе. И тадашња поставка фолклора у Деспотовцу имала је златне дане, путовала по Европи, учествовала на фестивалима и освајала награде. На десетине младих и квалитетних играча научило је да игра, пева, да се дружи и осваја награде и из фолклора излазило са једним лепим искуством и непроцењивим познавањем ношњи, народних обичаја и игре. Све до 2013. године када фолклор (показаће време само привремено) престаје са радом.
Требало је да прођу четири године па да се све поново покрене. Они који су икада играли знају да фолклор није само народна игра, он је и другарство, али и начин да се искористи младост, да се апатични и обесмислени дани испуне некаквом сврхом и млади заинтересују да покажу свој таленат. Осетила је то и Влатка Миленковић, директорка Центра за културу Деспотовац и иницирала у Скупштини општине поново оснивање ансамбла. На сву срећу, локална самоуправа имала је разумевања за ову иницијативу и покренула фолклор у априлу прошле године.
Остало се дешавало једно за другим, без оклевања и дилеме. Само они који су једном навукли вежену кошуљу на себе, осетили како шушти срма са јелека и осетили како је корак лаган у народним кожним опанцима знају колико игра може недостајати. Стари фолклораши као да су једва чекали да поново стану на ноге, позивајући једни друге на пробу. Придружили су им се и нови, млађи и старији, оснивајући поново фолклорни ансамбл „Свети Стефан – деспот српски“. Како би наставили континуитет и задржали исти квалитет игре, ангажован је поново кореограф Петар Миладинов.
Ансамбл данас чини пет постава. Поред првог ансамбла који чине најбољи и дугогодишњи играчи фолклора као репрезентативни ансамбл, ту су и деца од 1-4. разреда, затим деца од 5-8. разреда и припремни ансамбл. Пеца је као оптимиста и професионалац предложио да се покрене и група најмлађих, предшколаца, тврдећи, не само да и најмања деца могу научити да играју, већ да се од тог узраста и са правом игром и почиње.
Посебно би издвојили једну посебну, пету групу, коју чине искључиво жене старије од 30 година. Њихова жеља је била да се покрену из својих фотеља и тврдих канцеларијских столица, да се физички активирају, науче да играју коло и добро забављају. Иако се некима чинило да је њихово играње тек једна од обичних помодарских „рекреација“ и ништа друго, испоставило се да су одличне играчице, да су једнако упорне као и остали играчи и да могу научити да играју чак и најзахтевније кореографије. Управо због неочекиваног успеха своје групе себи су наденуле име „ентузијасткиње“, мада је њихова игра одавно и више од тога.
Свака од ових група има свој термин за пробу које се одржавају два пута недељно. Осим тога, свака од тих група има своје кореографије које увежбава и спрема за наступе.
Фолклораши имају само једну поруку – придружите нам се или нас подржите на нашим концертима! Научите своју децу да воле традицију, упишите их у фолклор а можете доћи и сами да играте. Фолклор то је народна култура, то је и традиција, али и највећа народна вредност.
Пише: Драгана Ранђеловић за media-ps.rs