Готово све европске земље ове недеље обележавају Европску недељу (не)плодности (European Fertility Week) новом кампањом #40разлога. Статистике су забрињавајуће не само за Србију, већ и за читаву Европу!
Европска недеља (не)плодности је покренута 2016. године и створена је да би се скренула пажња на дилему о неплодности, тему о којој се ретко говори у Европи.
У Србији проблем са неплодности има око 400.000 парова, док у ЕУ неплодност погађа више од 25 милиона људи.
Ситуација у Србији није боља од европског просека – у нашој земљи жене у просеку имају по 1,5 дете, док сваки трећи пар нема деце.
“Србија мора више да учини за лечење, подршку паровима и појединцима који се боре са неплодношћу. Ако се нешто не промени, прогнозе су тмурне. Чак и до тога да демографи тврде да ако доспемо до стопе рађања од 1,3 детета можемо нестати као нација”, упозорава председница удружења “Шансе за родитељство” Сандра Јовановић.
У Европи циљна стопа наталитета по жени би требало да буде 2,1, али истраживања показују да је просек 1,58, а у појединим земљама попут Италије и Грчке и до 1,4.
То, додају, значи да ће се, по прогнозама, радно становништво у ЕУ смањити за око 40 милиона људи до 2080. године, а опадајућа стопа наталитета у комбинацији са старењем становништва значи да је Европа у опасности да у следећих 50 година изгуби своју економску, културну и укупну међународну моћ.
Циљ Европске недеље (не)плодности је да приближи чињенице о неплодности свим Европљанима, позивајући на већу свест и политику подршке ради решавања неједнаке доступности процедура за лечење неплодности у Европи.
РТС