Još jedna u nizu zaboravljenih srpskih heroina, Rizna Radović, žena borac koja je preživela čak 15. uboda bugarskih bajoneta. Riznu Radović, saborci su nazvali Stojan Komita, jer se i ona poput Milunke Savić takođe borila sa oružjem na frontu.
Zbog svog junaštva odlikovao je lično maršal Franše d’Epere Francuskim ratnim krstom sa palmama i dve armijske pohvale zbog junaštva u Topličkom ustanku protiv bugarskih okupatora.
Da nije jedne narodne pesme o Stojanu Komiti, za nju niko više ne bi ni znao.
“Oj, Rizna, mlado momče,
zašto nam selo ostavi,
komitsko ruho obuče,
redenik teški navuče,
nazva se Stojan Komita,
s gorom se čarnom sastavi…”
Ispovest Rizne Radović, u dnevnim novinama „Vreme“ od 12. do 14. juna 1927. godine, zabeležio je Stanislav Krakov, legendarni urednik ovog lista. Trodelnu potresnu i iskrenu priču Stojana Komite Krakov je završio sledećim redovima:
Zar niste nikakvo naše odlikovanje dobili, pitam je…
– Kažu da sam za Karađorđevu zvezdu bio predložen, ali je nisam dobio – veli setno (u muškom rodu) ova herojska devojka, čija drvena noga i bezbrojni ožiljci vidno svedoče o njenom junaštvu i patnjama.
Rizna se još pre ustanka odmetnula u šumu, učestvovala sa četnicima u svim borbama pa čak i u osvetničkom pohodu na Bugarsku, gde ja na povratku teško ranjena. Prelomljene leve noge, već polumrtva od izgubljene krvi, gladi i žeđi, pala je u ruke Bugarima i petnaest uboda bajonetom koje su joj tada onako teško ranjenoj, Bugari zadali učinili su da je sakata u desnu ruku.
O sebi i danas govori isključivo i samo u muškom rodu –
Možda samo blagodareći što joj je noga bila odsečena, ruka sakata i što je bolesna i iznurena davala bedan izgled, uspela je da spase život i ležeći po bugarskim zatvorima dočekala je oslobođenje.
Osakaćena devojka dobila je jedino malu invalidninu, kakvu i vojnici dobijaju. Rizna je iz doba četovanja sačuvala svoje ime Stojan, koje i danas nosi, isto kao i muško odelo i šajkaču, i sa ošišanom kosom do glave, ona seća pre na slabunjavog dečka nego na devojku. Kod nje je navika da se smatra kao muško toliko jaka da o sebi govori uvek u muškom rodu.
Izvor: Magacin