Крстовдан се у Српској православној цркви слави дан уочи Богојављања, 18. јануара. Ово је први дан после Божића када се строго пости, јер је до овог дана било разрешење због великих празника. Крстовдан се празнује и у знак сећања на велике мученике и страдалнике Светог Теона и Светог Теопемта. Понудивши им живот зарад одрицања хришћанске вере, цар Диоклецијан је покушао да Теопемта и Теона на тај начин уцени. Међутим, Теопамт, бискуп никодимијски, на ту претњу је одговорио: Стоји написано: не бојте се оних који убијају тело, а душу не могу убити. Ти, царе, имаш власт над мојим телом, чини са њим што ти је драго.Због оваквог одговора, Теопемета су посекли мачем, а Теона су живог затрпали.На Крстовдан, када се слави преко недеље, у храмовима се служе царски часови, преподне, а послеподне литургија Светог Василија Великог.Након литургије врши велико освећење водице у храмовима, а сутрадан, на Богојављање, вода се освећује на рекама или неким другим отвореним местима.
При свештању водице, моли се да вода буде за исцељење, духовно и телесно прочишћење, избављач од грехова и да освећује срце и ум. После свештања, водица се дели народу за спасење и здравље.
Према народном веровању, онај ветар кои дува на Крстовдан, најчешће ће дувати током целе године. У Војводини постоји обичај да се каже да се овога дана ветрови крсте и надмећу који ће кога надјачати. У дванаест дана, почињући од Божића а закључно са Крстовданом, огледа се дванаест месеци године која долази, па какво је време ког дана такво ће бити у месецу који том дану одговара по редоследу.
Негде се још верује да на овај дан треба опрати сав веш и очистити целу кућу.