Користио се још у Старом Египту, дуже од миленијума се узгаја у Кини и Индији, Французи од њега праве различита традиционална јела и чорбе… Једино ми газимо по њему, чупамо га и бацамо као коров!
Тушт је једногодишњи, али врло упоран “коров” који, када нам се једном настани у башти или дворишту, тешко га се можемо решити (најчешће се настањује испод парадајза – потражите га прво тамо).
Биљка која се често сматра коровом заправо је и бесплатна храна и невероватан природни лек! Зато изађите напоље и погледајте шта се све скрива у вашем дворишту.
Тушт (портулаца олерацеа) ћете препознати по меснатим, сочним листовима и жутим цветовима. Његова репутација да је само коров произилази из чињенице да расте у различитим условима, од плодног баштенског ђубрива до пустих делова и камења.
Отпорност ове биљке се огледа у чињеници да њено семе може опстати у земљишту чак 40 година. Тушт потиче из Персије и Индије, али данас расте широм света. Постоје докази који потврђују да се може користити за третирање разних здравствених проблема.
Истраживачи су открили да тушт садржи више антиоксиданата од спанаћа и да је концентрација омега 3 масних киселина већа од количине која се може наћи у неким рибљим уљима. Чињеница да је прикладна за вегетаријанце и вегане такође иде у прилог овој биљци.
1. Има чак шест пута више витамина Е од шпаната
2. Седам пута више бета-каротена него шаргарепа
3. 25 мг витамина Ц (20% препорученог дневног уноса) магнезијум, калцијум, гвожђе, витамин Б2, калијум, фосфор и манган
Антиоксиданти побољшавају генерално здравље и поспешују имунитет. Они се сматрају главним помагачима код срчаних болести, артеросклерозе, карцинома, губитка памћења и губитка вида услед старости.
Омега 3 масне киселине смањују ризик од реуматског артритиса, Алцхајмерове болести и деменције, астме, срчаних болести и депресије.
Тушт је богат витамином А који спречава поједине врсте карцинома и побољшава вид. 100 г тушта пружа 44% препорученог дневног уноса витамина А. Такође је богат витамином Ц и Б витаминима, укључујући и рибофлавин, пиридоксин и ниацин, каротеноиде и трагове минерала попут гвожђа, магнезијума и калцијума.
Делује на подизање имунитета, побољшава рад и јачање срца и крвних судова те врло благо делује против нервозе и стреса, побољшава пробаву, здравље и еластичност коже. Делује антибактеријски и противгљивично, а може помоћи и код депресије. Осушени листићи тушта имају 16% активних антидепресивних супстанци. У ту сврху кува се као чај.
Као свежа биљка тушт је у исто време и диуретик и благи лаксатив, па је савршена биљка за мршављење.
Тушт је врло користан за мокраћне или пробавне тегобе. Има антигљивично и антимикробно деловање. Користан је и код кожних болести – позитивно делује на акне, псоријазу и др.
Запамтите да тушт брзо почиње да губи своју хранљиву вредност одмах након брања, уколико вам је башта превише мала или мислите да ће заузети целу башту, можете га гајити и унутра као кућну биљку.
Узмите празну посуду или шта год вам одговара, земљу и органско семе тушта. Посадите семе и одржавајте влажност земље (пазите да не заливате превише) и осетите радост како ваш мини-тушт расте.
На Блиском истоку се тушт продаје у сноповима и људи га користе за припремање разних јела. Често се сматра “освежавајућом храном” у топлим крајевима. Такође се користи за припремање неких типичних медитеранских јела.
Тушт има благо сланкаст, помало неутралан, слузав укус који многима јако прија, поготово ако се једе као салата. Но, од њега се може, као и од било којег зеленог лиснатог поврћа, припремити супа, вариво, рижото, кајгана, можете га запећи у рерни и сл.
Издинстајте га са белим и црним луком и парадајзом или припремите здраву салату са мало маслиновог уља и лимуновог сока. Тушт је савршен и здрав састојак за припрему ваших омиљених супа и шејкова.